Woolnut Wallet Case – lyxigt och svenskdesignat fodral med kortficka
Precis som Woolnuts fodral för Macbook Pro är det här ett riktigt elegant val av skal, designat och formgivet i Sverige. Woolnut Case är ett läderskal med kortficka för ett eller max två kort på baksidan. Passformen är så gott som perfekt runt telefonen, och insidan är klädd i ett mjukt och fint material.

Kvalitetskänslan är på topp, men vi hade önskat att skalet också skyddade ovansidan av vår Iphone. Alla knappar är exponerade, vilket såklart borgar för bättre respons i knapparna men också ett sämre skydd. Dessutom går skalet bara upp en knapp millimeter över skärmen, vilket inte känns helt tryggt.
Woolnut Case känns riktigt bra att hålla i handen, kanske bäst i detta test, men skalet är också mer snyggt än vad det känns tryggt. Det är mer av ett repskydd än vad det skyddar mot fall, för ett mer heltäckande skydd finns andra alternativ. Priset är dock väldigt överkomligt för vad vi får.

Namn: Woolnut Wallet Case
Mer information: Woolnut
Pris: 99 kronor hos Webhallen. Plus-modeller: 299 kronor hos Webhallen.

Känslan
Pris

Sämre skydd för telefonen

Innehållsförteckning
- Incase Textured Snap (betyg: 8)
- Tech21 Evo Elite (betyg: 6)
- Woolnut Wallet Case (betyg: 7)
- Catalyst Case (betyg: 7)
- Nudient (betyg: 8)
- Twelve South Bookbook (betyg: 5)
- Native Union Clic Card (betyg: 7)
- Moshi Armour (betyg: 7)
- Decoded Leather Back Cover (betyg: 6)
- Tech21 Impact Clear (betyg: 8)
- Tech21 Evo Go (betyg: 6)
- Mophie Hold Force (betyg: 6)
- Apple silikonskal (betyg: 6)
- Splash 44 (betyg: 6)
- Guess Signature (betyg: 6)
- Tech 21 Evo Check (betyg: 5)
- Tech 21 Evo Tactical (betyg: 4)
- Apple läderfodral (betyg: 7)
- Krusell Bohus Slim Cover (betyg: 8)
- Intressanta skal (köpguide)