2005-08-12 11:33
- MacWorld:
Microsoft: iPod ska få känna på konkurrens
Av
Microsoft tänker inte sitta still medan iPod erövrar marknadsandelar. Nya produkter ska ge iPod ordentligt med konkurrens, och till nästa år kommer en helt ny produktserie som fokuserar på formgivning och häftiga funktioner.

Apples iPod må vara en av de allra populäraste musikspelarna, men är långt ifrån den enda. Även om Microsoft idag inte gör några egna spelare, utvecklar företaget delar av den programvara som används i flera tillverkares modeller. Bland annat är ljudformatet wma en Microsoft-teknik, och vid sidan av mp3 är wma ett vanligt format i Windowsvärlden – mycket större än AAC.
Microsoft meddelar nu att företaget har planer på att allvarligt konkurrera med Apple och iPod. Redan i höst kommer ett flertal produkter som ska ge iPod en match, och till våren 2006 introduceras en helt ny produktserie där formgivning, häftiga funktioner och användarvänlighet står i centrum.
Sedan iPod lanserades 2001 har Apple sålt nästan 22 miljoner exemplar, och har för närvarande 75 procent av den amerikanska marknaden.