- MacWorld:

OS X Server 2.0 - klös utan katt

Sida 1 / 7
När Apple lanserade OS X Lion Server tog de ett rejält avsteg från tidigare versioner. I stället för en helt separat, och relativt dyr, mjukvara räckte det nu att ladda hem ett billigt tillägg för att få tillgång till alla funktioner.

Initiativet var en strategisk attack mot ett område där Apple var, och fortfarande är, svaga – datorhallarna. Med Mountain Lion Server fortsätter satsningen. Precis som tidigare laddar du bara hem en applikation från App Store för att få tillgång till finesser och gränssnitt. 

Har blivit billigare
Fast det är inte Mountain Lion Server. Namnet är numera bara OS X Server. Det du köper är inte 10.8, utan 2.0. Referenser till Puman saknas i all dokumentation, bortsett från hänvisningar till klientprogrammet. En detalj som kan betyda att releasecyklerna mellan server och klient kommer att skilja framöver.


Att basinstallera OS X Server är lekande lätt även om du inte är van. På 10 minuter har du garanterat kommit så långt att du kan börja välja i den långa listan med tjänster.

Oavsett namn har det hänt en del, men inte jättemycket, i nya versionen. Det första du kommer att upptäcka är att priset nu sjunkit till futtiga 150 kronor. Dessutom kostar klientanslutningar, så kallade cal, precis som tidigare ingenting. Trots den låga prislappen får du i princip allting du behöver på ett mindre kontor. Ett oerhört kap, alltså.

Precis som tidigare är det dessutom enkelt att komma i gång. Du kan ha din server snurrande på under 10 minuter. När du startar applikationen första gången installeras dina servertjänster. Det enda du behöver göra är att klicka dig igenom en guide och svara på ett halvdussin frågor. Till exempel får du välja om användare ansluter via vpn och vilket ip-nummer du vill tilldela maskinen. Resten sker under ytan. Väl i gång behöver du bara aktivera funktioner.


Själva verktyget ser nära nog identiskt ut med föregångaren. Den enda verkliga skillnaden är att hårdvarukomponenterna nu flyttat upp till toppen av listan.

Själva administrationen sköts, liksom i föregående version, i mjukvaran Server. Har du jobbat i det gamla verktyget kommer du att känna igen dig. Det ser i praktiken likadant ut. Men det har hänt en del, som du kommer att se nedan.

Den stora nyheten är att det nu finns hela 16 tjänster att konfigurera, jämfört med 11 i föregångaren. Det är dns, ftp, netinstall, open directory, software update och xsan som tillkommit.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Fem saker Windows 8 gör bättre än OS X


- MacWorld:

Microsoft vs Apple

Microsoft dissar iPad i ny kampanj

Vad tycker du om Microsofts kampanj?

- MacWorld:

Mailbox

Mailbox har anpassats för iPad


- MacWorld:

Fixa en stilig ram till dina bilder



- MacWorld:

"iWatch släpps först 2014"



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support



Våra fler än 59 000 medlemmar har gjort över 1 500 000 inlägg och hjälper dig inom några minuter med din Mac, iPhone eller iPad.

Här är de 10 senaste trådarna:

- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor


- MacWorld:

Apple anställer känd analytiker


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone


- MacWorld:

Logitech Wired Keyboard for iPad

Trådbundet tangentbord för iPad


- MacWorld:

Apple anklagas för ljusförorening


- MacWorld:

Apple världens värdefullaste varumärke


- Macatwork:

Appar för Chrome OS kommer till Mac


- MacWorld:

Tim Cook

Tim Cook frågades ut av USA:s senat

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se