- MacWorld:

Två toppchefer lämnar Apple

I ett pressmeddelande i går meddelade Apples vd, Tim Cook, att de båda toppcheferna, Scott Forstall och John Browett, lämnar företaget nästa år. Scott Forstall är chef över utvecklingen av iOS och John Browett är chef för Apples detaljhandel. John Browett har endast suttit åtta månader på sin post.

apples ledning

Scott Forstall har spelat en viktig roll kring utvecklingen av iOS och var även en av de personer som stod närmast Steve Jobs. Han har även varit med vid flera av Apples events där han tillsammans med Steve Jobs presenterat nya funktioner i iOS. Scott Forstall kommer att agera personlig rådgivare åt Tim Cook året ut.

Craig Federighi som tidigare var högsta chef för OS X kommer nu att leda utvecklingen av både OS X och iOS. Enligt Tim Cook kommer omflyttningen öka samarbetet mellan Apples olika avdelningar.

Jonathan Ive som är chef för industriell formgivning på Apple kommer nu även att bli huvudansvarig för utvecklingen av användargränssnitt på samtliga av företagets plattformar.

Utvecklingen av Siri och Apple Maps kommer från och med nu att ledas av Eddy Cue som sedan tidigare är chef för internettjänster som iCloud och iTunes.

Apple meddelar att företaget för närvarande letar efter en ersättare till John Browett.

IDG News


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone


- MacWorld:

Logitech Wired Keyboard for iPad

Trådbundet tangentbord för iPad


- MacWorld:

Apple anklagas för ljusförorening


- MacWorld:

Apple världens värdefullaste varumärke



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support


- Macatwork:

Appar för Chrome OS kommer till Mac


- MacWorld:

Tim Cook

Tim Cook frågades ut av USA:s senat


- MacWorld:

Flickr och Vimeo

"Flickr och Vimeo integreras i iOS 7"


- MacWorld:

Facebook gör det lättare för utvecklare


- MacWorld:

Apple

Apples kunder är extremt lojala


- MacWorld:

Yahoo ger Flickr enorm uppdatering


- MacWorld:

Skalet som ska ge iPhone bättre täckning


- MacWorld:

12 Star Trek-tekniker i verkligheten


- MacWorld:

Apple

Apple ger svar på tal i skattefrågan

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se