- MacWorld:

Skype 6.0 med Facebooklogin

Förr i tiden brukade Macversionen av Skype komma långt efter Windowsversionen och ofta saknades dessutom vissa funktioner. Annat är det nu för tiden sedan Microsoft köpte företaget från eBay. Under onsdagen släpptes version 6.0 av programmet samtidigt för Mac och Windows.

I den nya versionen märks flera rejäla ändringar. För det första kan du numera logga in med såväl ditt Facebook- som Microsoftkonto istället för att skapa ett separat Skype-konto.



En annan, väntad men ändå trevlig, nyhet är möjligheten att chatta med vänner som kör Windows Live Messenger (direkt eller via Hotmail eller Outlook). Snart kommer med andra ord Adium vara ett onödigt program att ha i dockan för de som inte chattar via aim. Företaget lovar även att snart fixa röst- och videosamtal mellan Skype och Messanger.

För oss Macanvändare har programmet nu möjlighet att ha flera chattfönster öppna samtidigt istället för ett samlat fönster där du måste bläddra mellan öppna samtal, och så har programmet fått stöd för Retina-skärmarna i Macbook Pro.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


Fem saker OS X gör bättre än Windows 8

Windows i all ära men det finns dock en del funktioner som gör att gräset är grönare på andra sidan. Här är fem exempel där OS X slår Windows.

MacWorld:

  1. Fem saker Windows 8 gör bättre än OS X

    OS X anses av många vara det bästa operativsystemet, det betyder emellertid inte att det är perfekt. Här är fem saker som är bättre med Windows 8.


- MacWorld:

Microsoft ljuger i anti-iPadreklam


- MacWorld:

Nya rykten om färgglada iPhones


- Macatwork:

Efterlängtad uppdatering av Evernote


- MacWorld:

Microsoft vs Apple

Microsoft dissar iPad i ny kampanj

Vad tycker du om Microsofts kampanj?

- MacWorld:

Mailbox

Mailbox har anpassats för iPad



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast



Våra fler än 59 000 medlemmar har gjort över 1 500 000 inlägg och hjälper dig inom några minuter med din Mac, iPhone eller iPad.

Här är de 10 senaste trådarna:

- MacWorld:

Fixa en stilig ram till dina bilder



- MacWorld:

"iWatch släpps först 2014"


- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor


- MacWorld:

Apple anställer känd analytiker


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone


- MacWorld:

Logitech Wired Keyboard for iPad

Trådbundet tangentbord för iPad


- MacWorld:

Apple anklagas för ljusförorening

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se