- MacWorld:

Inga iMac till försäljning

I samband med att Apple lanserade de nya iMac-modellerna i tisdags tog företaget bort möjligheten att beställa de äldre modellerna från sin webbplats. Trots det går det inte att förhandsbeställa de nya modellerna som släpps tidigast i november.

Det betyder att Apple inte har några iMac till försäljning på sin webbplats för tillfället. Modellen med 21,5 tums bildskärm släpps i november medan 27-tumsmodellen släpps först i december.

Förra årets modeller finns dock fortfarande tillgängliga i Apples butiker och hos återförsäljare.
nya imac
Normalt när Apple lanserar en ny produkt brukar det ta några dagar innan den kan förhandsbeställas, och sedan skeppas efter en vecka. Det hör dock till ovanligheterna att Apple tar bort den äldre modellen av en produkt innan den nya kan förhandsbeställas.

– Jag kan inte minnas att Apple någonsin gjort något liknande tidigare, säger Carolina Milanesi på analysföretaget Gartner.

Även Stephen Baker på analysföretaget NPD Group tycker det är märkligt.

– Normalt brukar Apple inte lista produkter på sin webbshop som skeppas så långt fram i tiden, säger Stephen Baker.

En annan analytiker tycker att det är så konstigt att det hela måste handla om ett misstag från Apples sida.

– Det måste vara ett misstag. Det minsta de kan erbjuda är i alla fall möjligheten att förhandsbeställa de nya modellerna. Fixar de inte problemet snart kan det bli problem, men jag är övertygad att det kommer att ordnas snart, säger Ezra Gottheil på analysföretaget Technology Business Research.

Apple har inte svarat på frågor när det kommer gå att förhandsbeställa den nya iMac-modellerna.

IDG News


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Ett privat moln för filmsamlingen


- MacWorld:

Voice Memos

"Apple har inte skrotat Röstmemon"


- MacWorld:

Smarta appar hanterar filerna på nätet


- MacWorld:

Java

Nya säkerhetsfixar för Java i OS X


- MacWorld:

iOS 7

Mängder av dolda inställningar i iOS 7




Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Så lagar du din Iphone själv

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Vill du nå ut med en av dina produkter eller tjänster?


- MacWorld:

Xcom: Enemy Unknown

Xcom: Enemy Unknown släpps för iOS


- MacWorld:

8 saker du inte visste om Spotify


- MacWorld:

Smartare miniräknare för mattesugna


- MacWorld:

Adobe uppdaterar Creative Cloud


- MacWorld:

Så hanteras extra skärmar i Mavericks


- MacWorld:

Två operatörer släpper på 4g för iPhone


- MacWorld:

Skype

Skype får stöd för videomeddelanden


- MacWorld:

iPhone

"Produktionsdags för nya iPhone"


- MacWorld:

Superryggsäck med inbyggt batteri

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se