- MacWorld:

Companion - Få koll på ekonomin

Om du är småföretagare vet du att det kan vara svårt att ha koll på exakt hur det går för företaget. Du vet kanske hur mycket du har på kontot, men vet du din genomsnittliga omsättning för säg april i år? September då? Eller vecka 24? Att svara på dessa frågor är Companion bra på. Du matar in din omsättning per dag, vecka, månad eller år och kan sedan se en översikt över total inkomst, vilka momsslag du använder och vilket typ av betalningssätt som är vanligast bland dina kunder. 


I huvudvyn ser du en översikt över dina inkomster.

Allt detta är mycket trevligt, men det känns som att här finns en massa öppna mål. Appen är inte på något sätt kopplad till dina faktiska kvitton eller fakturor utan du matar bara in summor. Du kan inte registrera kunder om du till exempel jobbar mot vissa återkommande företag. Du kan inte heller skriva in utgifter, något som känns minst lika centralt som inkomster.


Du kan jämföra olika perioder för att se hur inkomsterna har förändrats.

Det skulle även behövas lite finputsning på själva gränssnittet. I registreringen (och på vissa andra ställen) hamnar texten utanför inmatningsrutorna, och det går att spara inkomster utan summor med följden att summan registreras som "NaN", "not a number", vilket antagligen inte är meningen. Visserligen har appen just kommit ut och grundfunktionen är god, men här finns en del att jobba på. Betygen landar på en tre med hopp om många och bra uppdateringar!

Fakta: Companion - Öka effektiviteten i ditt företag
Pris: 22 kr
Version: 1.0.1
Plattform: iPhone
Länk: http://mw24.se/1le

Betyg: 



Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Spionprogram

Nytt spionprogram för Mac upptäckt


- MacWorld:

iRadio

Apples iRadio kan försenas ytterligare


- MacWorld:

Gangstar Rio: City of Saints

Pingstfynda på App Store


- MacWorld:

Macbook Air

"Sinande lager av Macbook Air"


- MacWorld:

Så tjänar Apple på ryktesmaskinen


- MacWorld:

Vågen som pratar med iPhone



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

SEQR – ny svensk mobil plånbok


- MacWorld:

Spel på iOS större än bärbara konsoler


- MacWorld:

Macbook Air

Firmwareuppdatering för Macbook Air


- MacWorld:

"USA-byggd Mac är uppdaterad modell"


- MacWorld:

9 program du inte trodde fanns


- MacWorld:

iTunes

Snyggare minispelare i iTunes 11.0.3


- MacWorld:

iPhone

Nästa iPhone kan bli guldfärgad


- MacWorld:

Google Maps

Google Maps för iPad släpps i sommar


- MacWorld:

App Store

Nya rekordsiffror för App Store

Hur många appar har du laddat ner?

Google konkurrerar med Facetime

Google har släppt en fristående Hangouts-app för både Android och iOS, som konkurrerar med både Skype och Facetime.

MacWorld:

  1. Googles svar på Game Center

    SPEL Sökjätten lanserar ny speltjänst för Android, iOS och webben som är kopplat till Google+.

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se