- MacWorld:

Expert: "Surface inte bättre än Retina"

Tidigare i veckan uppgav en forskningschef på Microsoft att den bildskärm som används på företagets kommande surfplatta, Surface, erbjuder bättre skärpa än Apples retinaskärm som används i nya iPad.

Enligt Microsoftchefen, Steve Bathiche beror det på att Surface använder en teknik som heter Cleartype. Cleartype är en speciell teknik som utnyttjar så kallade delpixlar för att återge en bild som uppfattas som upp till tre gånger skarpare av ögat.

Ray Soneira Bildskärmsexperten Ray Soneira på Displaymate Technologies är dock kritisk till Steve Bathiches uttalande. När Ray Soneira tidigare testade Asus Netbook som använder sig av Cleartype så visade den visserligen upp bättre bildåtergivning än iPad 2, men den var inte bättre än nya iPad med retinaskärm.

– Bildskärmen med Windows Cleartype och 768p på Asus Netbook var markant mycket skarpare än iPad 2s bildskärm med 768p, men samtidigt långt ifrån lika skarp som nya iPad 3 med en upplösning på 1536p, säger Raymond Soneira.

Han uppger även att det är tänkbart att Microsoft kan använda en bättre bildskärm i Surface RT som släpps nästa vecka.

– Det finns givetvis en möjlighet att Surface RT kommer att göra bättre ifrån sig jämfört med Asus Netbook, men det är osannolikt att den kommer att erbjuda en skarpare bildåtergivning än nya iPad, säger Raymond Soneira vidare.

Raymond Soneira uppger även till svenska MacWorld att han kommer att få ett exemplar av nya Surface RT i början av nästa vecka och kommer att genomföra en grundlig jämförelse av dess bildskärm och retinaskärmen i nya iPad.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

iOS 7

Mängder av dolda inställningar i iOS 7



- MacWorld:

Xcom: Enemy Unknown

Xcom: Enemy Unknown släpps för iOS


- MacWorld:

8 saker du inte visste om Spotify


- MacWorld:

Smartare miniräknare för mattesugna


- MacWorld:

Adobe uppdaterar Creative Cloud



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Vill du nå ut med en av dina produkter eller tjänster?

Så lagar du din Iphone själv


- MacWorld:

Så hanteras extra skärmar i Mavericks


- MacWorld:

Två operatörer släpper på 4g för iPhone


- MacWorld:

Skype

Skype får stöd för videomeddelanden


- MacWorld:

iPhone

"Produktionsdags för nya iPhone"


- MacWorld:

Superryggsäck med inbyggt batteri


- MacWorld:

iPad

Så ser iOS 7 ut på en iPad


- MacWorld:

Apple

Apple publicerar öppet brev om Prism


- MacWorld:

Första testet av nya Macbook Air


- Macatwork:

Allt om nya Office för iPhone

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se