- MacWorld:

Apple lägger vantarna på Particle

Apple fortsätter att göra strategiska förvärv. Senaste uppköpet är Particle, ett företag i San Francisco som specialiserat sig på webbapplikationer och html5.

Particle har sedan grundandet för fyra år sedan utfört uppdrag åt bland annat Google, Motorola, Amazon, Yahoo, Sony och Apple. Mest känt är emellertid företaget för att popstjärnan Justin Timberlake valt att investera i det.



Apple har under flera års tid propagerat starkt för html5, bland annat har man lyft fram den nya webbstandarden som ett alternativ till Flash. Sålunda baseras företagets webbplats numera på html5, liksom annonslösningen iAd och molntjänsten iCloud.

Hur mycket Apple betalt för att lägga vantarna på Particle är i skrivande stund oklart, konstaterar Cnet.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Så hanteras extra skärmar i Mavericks


- MacWorld:

Två operatörer släpper på 4g för iPhone


- MacWorld:

Skype

Skype får stöd för videomeddelanden


- MacWorld:

iPhone

"Produktionsdags för nya iPhone"


- MacWorld:

Superryggsäck med inbyggt batteri


- MacWorld:

iPad

Så ser iOS 7 ut på en iPad



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Vill du nå ut med en av dina produkter eller tjänster?

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Så lagar du din Iphone själv

SEQR – ny svensk mobil plånbok


- MacWorld:

Apple

Apple publicerar öppet brev om Prism


- MacWorld:

Första testet av nya Macbook Air


- Macatwork:

Allt om nya Office för iPhone



- MacWorld:

Spel

Förbättrade spelfunktioner i iOS 7


- MacWorld:

Nyheter för tillbehörstillverkare i iOS 7


- MacWorld:

Utvecklare hårdtestade Mac Pro i veckor


- MacWorld:

iBooks

"Jobs ville inte satsa på e-böcker"


- MacWorld:

ikoner

Apple putsar på ikonerna i iOS 7

Vad tycker du om ikonerna i iOS 7?
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se