- MacWorld:

Fler tecken på iMacuppdatering

När ryktessajten 9to5Mac fick en lista över nya produktkoder från Apple såg det först ut som en lista över alla varianter på ”iPad Mini” som ska lanseras nästa vecka, men bland koderna dök även vad som verkar vara fyra nya iMacmodeller upp.

Modellerna är betecknade D7 respektive D8, vilket 9to5Mac gissar är 21,5- respektive 27-tumsmodeller, och ”Good”, ”Better”, ”Best” samt ”Ultimate”.

I måndags cirkulerade bilder på vad som sades vara delar av moderkortet och flera komponenter ur den mindre av dessa nya iMacmodeller.

Som vanligt när det gäller Apple och nya produkter är inget skrivit i sten förrän de verkligen har lanserats, men till skillnad från tidigare under året då rykten om uppdaterade maskiner enbart baserats på lagerstatus och liknande ser det betydligt ljusare ut nu för de som väntat länge på en ny iMac.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Fem saker OS X gör bättre än Windows 8


- MacWorld:

Nya rykten om färgglada iPhones


- Macatwork:

Efterlängtad uppdatering av Evernote


- MacWorld:

Fem saker Windows 8 gör bättre än OS X


- MacWorld:

Microsoft vs Apple

Microsoft dissar iPad i ny kampanj

Vad tycker du om Microsofts kampanj?

- MacWorld:

Mailbox

Mailbox har anpassats för iPad



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud



- MacWorld:

"iWatch släpps först 2014"


- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor


- MacWorld:

Apple anställer känd analytiker


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone


- MacWorld:

Logitech Wired Keyboard for iPad

Trådbundet tangentbord för iPad


- MacWorld:

Apple anklagas för ljusförorening


- MacWorld:

Apple världens värdefullaste varumärke

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se