- MacWorld:

7 saker du måste ha koll på (v. 40)

I måndags publicerade vi vårt stora test av iPhone 5. Vår testare Jimmy Lee Skrufve imponerades av byggkvaliteten och snabbheten, men inte av den medföljande mjukvaran. Ni som har en gammal iPhone gör klokt i att uppgradera, men ni som har en iPhone 4S kan med gott samvete vänta in nästa modell. Betyget blev 4 av 5.

Ni som ogillar Apples nya kartprogram i iOS 6 kan glädjas över att den flashfria webbversionen av Google Maps äntligen fått stöd för Street View. Huruvida en app är under utveckling eller ej är dock fortfarande oklart.

I övrigt har veckan dominerats av rykten om iPad Mini, en ny pekplatta på 7,85 tum som enligt flera bedömare kommer att presenteras redan den 17 oktober. Ni som är nyfikna på hur plattan kommer att se ut kan spana in de senaste illustrationerna från designern Martin Hejak.

I förra veckan skrev vi om en otäck bugg i OS X 10.7.5 som gjorde Time Machine obrukbart. Nu har lyckligtvis Apple släppt en uppdatering av Lion som ställer allt till rätta igen. Samtidigt har även Mountain Lion fått sig en mindre uppdatering.

Vidare har vi konstaterat att Apples varumärke fortsätter att öka i värde. Enligt Interbrand är nu varumärket Apple det näst mest värdefulla i världen efter Coca-Cola. Värdet sägs uppgå till 76,6 miljarder dollar, något som motsvarar 500 miljarder svenska kronor.

Avslutningsvis har vi uppmärksammat att det häromdagen var ett år sedan Apples grundare och vd Steve Jobs avled.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Apple tar bort Bang with Friends


- MacWorld:

Spionprogram

Nytt spionprogram för Mac upptäckt


- MacWorld:

iRadio

Apples iRadio kan försenas ytterligare


- MacWorld:

Gangstar Rio: City of Saints

Pingstfynda på App Store


- MacWorld:

Macbook Air

"Sinande lager av Macbook Air"


- MacWorld:

Så tjänar Apple på ryktesmaskinen



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support


- MacWorld:

Vågen som pratar med iPhone


- MacWorld:

Spel på iOS större än bärbara konsoler


- MacWorld:

Macbook Air

Firmwareuppdatering för Macbook Air


- MacWorld:

"USA-byggd Mac är uppdaterad modell"


- MacWorld:

9 program du inte trodde fanns


- MacWorld:

iTunes

Snyggare minispelare i iTunes 11.0.3


- MacWorld:

iPhone

Nästa iPhone kan bli guldfärgad


- MacWorld:

Google Maps

Google Maps för iPad släpps i sommar


- MacWorld:

App Store

Nya rekordsiffror för App Store

Hur många appar har du laddat ner?
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se