- MacWorld:

Apple vill stoppa App Store-kopior

Med jämna mellanrum ändrar Apple riktlinjerna för vilka sorters program som får lov att finnas på App Store. Nyligen infördes exempelvis en ny paragraf (2.25) som säger att appar som lyfter fram andra appar på ett sätt som liknar App Store kommer att få avslag.

Exakt vad detta innebär är oklart, men det är många som oroar sig för att det innebär att populära program som "Appshopper" och "Alla Svenska Apps" så småningom kommer att försvinna.


Med hjälp av "Alla Svenska Apps" kan man enkelt hitta alla svenskutvecklade appar. Huruvida det strider mot Apples nya regler eller ej återstår att se.

Enligt Techcrunch lär inga redan existerande appar plockas bort i brådrasket, men appar som "FreeAppADay" och "Daily App Dream" kan få svårigheter att få uppdateringar godkända. Syftet med ändringen tros vara att få bukt med fenomenet att undermåliga appar hamnar på topplistorna med hjälp av massiv exponering i andra appar.

Exakt vad ändringen innebär i praktiken lär vi få reda på så småningom.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


Fem saker OS X gör bättre än Windows 8

Windows i all ära men det finns dock en del funktioner som gör att gräset är grönare på andra sidan. Här är fem exempel där OS X slår Windows.

MacWorld:

  1. Fem saker Windows 8 gör bättre än OS X

    OS X anses av många vara det bästa operativsystemet, det betyder emellertid inte att det är perfekt. Här är fem saker som är bättre med Windows 8.


- MacWorld:

Superapp för språknördar


- MacWorld:

Microsoft ljuger i anti-iPadreklam


- MacWorld:

Spel

Så får vi tips om bra mobilspel


- MacWorld:

Nya rykten om färgglad iPhone


- Macatwork:

Efterlängtad uppdatering av Evernote



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud


- MacWorld:

Microsoft vs Apple

Microsoft dissar iPad i ny kampanj

Vad tycker du om Microsofts kampanj?

- MacWorld:

Mailbox

Mailbox har anpassats för iPad


- MacWorld:

Fixa en stilig ram till dina bilder



- MacWorld:

"iWatch släpps först 2014"


- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor


- MacWorld:

Apple anställer känd analytiker


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se