- MacWorld:

Satsa på rätt Mac utifrån dina behov

Sida 1 / 6


Pssst… vill du veta den mörka hemligheten redan nu? Okej då. Om du inte har väldigt speciella behov kommer nära nog alla Macar som Apple säljer i dag att ge dig allt du behöver och mer därtill.

Trots det kan det vara klurigt att välja rätt då det faktiskt finns fem (eller sex, med iPaden) serier i Apples sortiment. Fast känner du dig själv och ditt behov finns det garanterat någonting som passar perfekt.

De fjäderlätta Airmaskinerna är de ultimativa kompisarna på resande fot. Det spelar ingen roll om det är busstur till skolan eller flygresa till affärsmötet. Låg vikt, hygglig kraft och fantastisk batteritid gör dem mer än godkända för vardagssysslor. Och för kafébesöket.

Vill du ha mer kraft, men ändå vara mobil, är Macbook Pro-serien värd pengarna. De är inte lika släpvänliga, men går att ta mellan kontor och hem utan problem. Vad de tillför är kapacitet som duger för avancerad bearbetning. Även bild, film och utveckling fun­gerar utan problem. Med nya retinaskärmen får du dessutom en fantastisk bild.



Om du ska sitta still
Struntar du i mobilitet och vill ha en billig Mac är Minin ingångsmodellen. Det är Apples tröttaste maskin, men klarar av webbsurf, filmtittande och brevskrivande. Notera bara att prislappen snabbt springer i väg om du inte redan har tangentbord, mus och skärm.

I så fall är det bättre att kika på iMacen. Med denna integrerade dator får du allt du behöver. Alla versioner är snabba nog att knäcka de flesta uppgifter du kan tänka dig. Uppgradera till en i7, fyll på med minne och inte ens spelaren kommer att gnälla.

Fast är du ett fullblodsproffs vars liv hänger på datorns kapacitet ska du ha en Mac Pro. Den hanterar nära nog vad du än kräver av den. Utvecklare, filmredigerare och tidningsfolk gillar den. Sugen? Plocka i så fall fram den stora plånboken.

Minne till vrakpris
Även om Apple överlag inte längre är särskilt dyra gäller det inte för alla segment. Tillbehören får du oftast betala en bekvämlighetsskatt på. Orkar du eftermontera minne och hårddisk själv är det i regel billigare.

När detta skrivs kostar det till exempel 980 kronor att uppgradera en ny Macbook Pro från fyra till åtta gigabyte. Typen är DDR3 PC12800/1600 megahertz SO-DIMM. Många tecken, men i praktiken är det vad nästan alla nya datorer använder.

Kikar du runt kommer du att hitta samma mängd internminne för under 400 kronor. Då har du dessutom originalkapslarna kvar. Att byta ut dem tar 15 minuter. Vågar du inte göra det själv tar en handlare i regel bara några hundralappar för jobbet. Tyvärr går det inte att uppgradera minnet i Macbook Air och Pro med retina-skärm själv.

Det som skiljer de allmänna minnena är att de i regel inte testats för Mac. I de allra flesta fall spelar det ingen roll. Risken för problem är liten. Detta gäller i synnerhet för större märken, som Crucial, Kingston och Corsair.

Vill du bara snåla en aning kan du välja mellanvägen med Maccertifierade minnen. Nästan alla leverantörer har dem. Vanligtvis är de lite dyrare än de billigaste minnena på marknaden, men fortfarande mycket mer prisvärda än Apples egna.

Crucial: http://mw24.se/19x
Kingston: http://mw24.se/19y
Corsair: http://mw24.se/19z



Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Ett privat moln för filmsamlingen


- MacWorld:

Smarta appar hanterar filerna på nätet


- MacWorld:

iOS 7

Mängder av dolda inställningar i iOS 7



- MacWorld:

Xcom: Enemy Unknown

Xcom: Enemy Unknown släpps för iOS


- MacWorld:

8 saker du inte visste om Spotify



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Vill du nå ut med en av dina produkter eller tjänster?

Så lagar du din Iphone själv

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud


- MacWorld:

Smartare miniräknare för mattesugna


- MacWorld:

Adobe uppdaterar Creative Cloud


- MacWorld:

Så hanteras extra skärmar i Mavericks


- MacWorld:

Två operatörer släpper på 4g för iPhone


- MacWorld:

Skype

Skype får stöd för videomeddelanden


- MacWorld:

iPhone

"Produktionsdags för nya iPhone"


- MacWorld:

Superryggsäck med inbyggt batteri


- MacWorld:

iPad

Så ser iOS 7 ut på en iPad


- MacWorld:

Apple

Apple publicerar öppet brev om Prism

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se