- MacWorld:

Därför är HP:s nya datorer lika Apples

Det är många som noterat att HP:s senaste datorer liknar de från ett välkänt fruktföretag. Till exempel är de bärbara datorerna i Envy-serien tillverkade i aluminium och har en kilformad design som påminner en hel del om Macbook Air. Dessutom har den nya allt-i-ett-datorn HP Spectre One många beröringspunkter med iMac, däribland utformningen av tangentbordet och styrplattan.


HP Envy Spectre XT påminner en hel del om Macbook Air.

Att HP:s nya datorer liknar Apples är långtifrån en slump. I en läsvärd intervju med Wall Street Journal avslöjar HP:s chef Meg Whitman att hon var mycket missnöjd med designen på företagets gamla datorer när hon tillträdde som vd i september 2011.

När hon fick en första visning av företagets datorer ställde hon frågan vem som skulle köpa något sådant. Den bärbara datorn hon fick som jobbdator var rena rama ”tegelstenen”.


iMac till vänster, HP Spectre One till höger.

HP:s designers fick bakläxa och som en följd har företaget tagit fram Apple-inspirerade datorer som HP Envy Spectre XT och HP Spectre One.

- Apple lärde oss att design faktiskt betyder något och jag tror att vi har gjort stora framsteg, säger Meg Whitman till Wall Street Journal.

Så sent som i maj hävdade HP:s designchef Stacy Wolff att likheterna med Apples datorer enbart beror på teknikutvecklingen.

- Saken är den att man måste designa det som är rätt och ibland är en kil rätt lösning och silver rätt lösning, sade Stacy Wolff till Engadget vid tillfället.



Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Så hanteras extra skärmar i Mavericks


- MacWorld:

Två operatörer släpper på 4g för iPhone


- MacWorld:

Skype

Skype får stöd för videomeddelanden


- MacWorld:

iPhone

"Produktionsdags för nya iPhone"


- MacWorld:

Superryggsäck med inbyggt batteri


- MacWorld:

iPad

Så ser iOS 7 ut på en iPad



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Så lagar du din Iphone själv

Vill du nå ut med en av dina produkter eller tjänster?

SEQR – ny svensk mobil plånbok


- MacWorld:

Apple

Apple publicerar öppet brev om Prism


- MacWorld:

Första testet av nya Macbook Air


- Macatwork:

Allt om nya Office för iPhone



- MacWorld:

Spel

Förbättrade spelfunktioner i iOS 7


- MacWorld:

Nyheter för tillbehörstillverkare i iOS 7


- MacWorld:

Utvecklare hårdtestade Mac Pro i veckor


- MacWorld:

iBooks

"Jobs ville inte satsa på e-böcker"


- MacWorld:

ikoner

Apple putsar på ikonerna i iOS 7

Vad tycker du om ikonerna i iOS 7?
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se