- MacWorld:

Här är nya iPhone 5



Ryktena om att Apples nya iPhonemodell inte skulle heta iPhone 5 var fel, för det är exakt vad den nya telefon som Apple nyss presenterade heter.

Som förväntat har den nya modellen en större och mer avlång skärm på 1136x640 pixlar och 4 tum.  Trots den större skärmen är nya modellen 20 procent lättare och 18 procent tunnare än iPhone 4S.



Appar som inte har anpassats för den mer avlånga skärmen, som påpassligt nog har 16:9-skala och alltså passar ännu bättre att titta på video på, centreras med svarta fält över och under, men enligt Phil Schiller ska de utvecklare som fick tillgång till betaversioner av den nya mjukvaran ha klarat att konvertera sina appar väldigt snabbt.



Skärmen har ny teknik som placerar peksensorerna direkt i själva skärmpanelen, vilket gör den tunnare och skarpare. Processorn är också ny: Apple A6, som ska vara dubbelt så snabb på både beräkningar och grafik, trots att den är mindre och inte använder mer ström.

Som rykten gjorde gällande så sent som för några timmar sedan har iPhone 5 även stöd för lte-tekniken, med stöd för betydligt fler varianter än i nya iPad – däribland flera svenska operatörer.

Apple har även gjort en rad mindre, tekniska förbättringar i iPhone 5. Bland annat har kameran ett kristallskydd på objektivet, telefonen har numera tre mikrofoner, och tillsammans med kompatibla operatörer skickas ljudet i ett samtal med högre frekvensomfång.

Tvärr ser det i skrivande stund ut som att nya iPhone inte kommer att fungera med 4g-tekniken LTE i Sverige. Apple har lagt ut en sajt som listar länderna där det fungerar, och Sverige är inte med. Sist men inte minst ska det nämnas att iPhone 5 landar i svenska butiker den 28 september.





Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone


- MacWorld:

Logitech Wired Keyboard for iPad

Trådbundet tangentbord för iPad


- MacWorld:

Apple anklagas för ljusförorening


- MacWorld:

Apple världens värdefullaste varumärke


- Macatwork:

Appar för Chrome OS kommer till Mac



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast


- MacWorld:

Tim Cook

Tim Cook frågades ut av USA:s senat


- MacWorld:

Flickr och Vimeo

"Flickr och Vimeo integreras i iOS 7"


- MacWorld:

Facebook gör det lättare för utvecklare


- MacWorld:

Apple

Apples kunder är extremt lojala


- MacWorld:

Yahoo ger Flickr enorm uppdatering


- MacWorld:

Skalet som ska ge iPhone bättre täckning


- MacWorld:

12 Star Trek-tekniker i verkligheten


- MacWorld:

Apple

Apple ger svar på tal i skattefrågan


- MacWorld:

Macar

Macförsäljningen väntas minska

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se