Amerikanen Betsalel Williamson köpte i oktober 2010 en iPhone 4 i övertygelsen om att glaset var stöttåligt, det var åtminstone det intryck han fått av Apples presentation. Två dagar sedan ramlade mobilen i golvet, varpå glaset sprack.
Som brukligt i USA tog Williamson tillfället i akt och lämnade in en gruppstämning mot Apple i hopp om att han och alla andra amerikaner som råkat ut för en liknande sak skulle få ett saftigt skadestånd.
För några dagar sedan togs målet upp av en domstol i San José, Kalifornien. Williamsons stämning avfärdades emellertid med motiveringen att det är ett ”välkänt faktum att glas kan gå sönder under tryck”, rapporterar Gigaom.

Sprickor i glaset är inte att betrakta som fabrikationsfel.
Ska man tro alla rykten som är i svang kommer Apple att byta ut glaset på baksidan av den nya modellen av iPhone mot metall, sålunda borde det bli färre reparationsärenden framöver. För er som vill hålla fast vid iPhone 4 eller 4S är bästa rekommendationen fortfarande ett ordentligt skyddsfodral.

























