- MacWorld:

Få stenkoll på dina foton

Sida 2 / 9
Organisera dina bilder i iPhoto

Tycker du om att fotografera har du förmodligen massor av fina bilder sparade i iPhoto. Då vet du redan hur svårt det kan vara att hitta det där speciella fotot som ligger någonstans på din hårddisk tillsammans med tusentals andra.



Var inte rädd för att radera
iPhotos inbyggda funktioner för ansikten och platser kan hjälpa till en del men hur gör du för att få fram bilden av en snygg blomma om du inte minns exakt när den togs, eller var? Bästa lösningen är så klart att redan från början vara konsekvent och strukturerad när du organiserar och märker upp nya bilder. iPhoto erbjuder bra möjligheter för detta, till exempel nyckelord och betygsättning. Viktigast av allt är att tidigt använda delete-knappen och radera de bilder som helt enkelt inte håller måttet.



Sudda ofta & mycket
Chansen att få till en bra bild ökar ju fler versio­ner av samma motiv du fotar. Nackdelen är att det snabbt kan bli många bilder att gå igenom i efterhand. Det första du bör göra efter import är att ta bort alla kopior och misslyckade bilder. Har du många liknande bilder kan du placera dem sida vid sida, då kan du lättare jämföra detaljer. Håll ner cmd och markera två bilder åt gången. Klicka på redigera för att se hur båda bilderna ser ut i förstoring. Om du inte vågar ta bort något kan du istället gömma en bild med cmd-L.

Glöm inte att tömma papperskorgen då och då. Skulle du ångra dig i efterhand går det att återställa med Time Machine, förutsatt att funktionen är aktiverad på din dator.



Betygsätt dina bästa bilder
Genom att regelbundet sätta betyg på dina bilder underlättar du för dig själv när du i framtiden vill visa upp det bästa. Du behöver inte sätta betyg på allt men helst på dina bästa bilder. Snabbkommandot för betygsättning av en eller flera bilder åt gången är cmd + 0 till 5. När du vill visa de bilder som har högst betyg kan du antingen använda sökfunktionen eller skapa ett Smart album som du ställer in på att visa allt som har högre betyg än tre.



Nyckelord
Bilder med nyckelord blir lättare att hitta. Funktionen aktiveras med skift-cmd-K. För att öppna fönstret med nyckelord trycker du cmd-K. Du kan skapa egna nyckelord. En bra regel är att hålla dig till en standard. Varje nytt nyckelord får automatiskt ett snabbkommando, till exempel ”s” för semester. Markera alla bilder från din senaste resa och sätt rätt nyckelord på allt med en enda knapptryckning.

Så här styr du upp en vildvuxen bildsamling

Så har vi slutligen kommit fram till vad vi utlovade i början av den här artikeln. Hur får du enklast ordning på en bildsamling som har fått växa ohämmat i några år? Det första du kan titta på är om du kan slå samman några av dina händelser. När du importerar bilder kan iPhoto automatiskt skapa en händelse per datum. Har du till exempel varit på semester i två veckor innebär det fjorton olika händelser från samma resa. Om du i stället samlar alla dagar från resan i samma händelse blir det mer överskådligt. Har du händelser med massor av bilder från olika datum kan du dela upp dem i fler händelser genom att välja Redigera > Dela upp händelser automatiskt. 

Nästa steg är att sätta namn på alla ansikten. Klicka på Ansikten och fyll i så många namn du orkar. Ju fler du namnger, desto bättre blir iPhoto på att känna igen personerna på andra bilder.

Har du många album kan du strukturera upp genom att skapa mappar och lägga alla relaterade album i en mapp. Det går också att lägga mappar i mappar, till exempel en för ”semester” och därefter en mapp per kontinent som du har varit på. Smarta album har många användningsområden. Bland annat kan du använda dem för att få fram bilder som är oredigerade eller saknar betyg, nyckelord och gps-information.

Så fungerar geotaggning

Alla bilder du tar får automatiskt så kallade metadata: information om ISO, brännvidd och bländare. iPhone har inbyggd gps, därför lagras även din geografiska position. Om gps:en är avstängd kan du geotagga bilderna i efterhand.



Lägg till platser i efterhand
Med Platser i iPhoto finns alla kända ställen du någonsin fotat på representerade av en liten röd plupp på en Google-karta. Om något saknas kan du lägga till det manuellt i efterhand. Markera en händelse, en bild eller de bilder du vill justera. Klicka på info-ikonen längst ner till höger på skärmen och skriv in var bilderna togs i rutan Tilldela en plats. Hittar du inte den exakta platsen kan du skriva in en när­liggande stad, by eller ett landmärke. Genom att zooma in med + och klicka på siktet kan du själv flytta runt och placera pluppen på kartan. Klicka på den en gång till för att döpa om din nya plats.



Bildspel med Platser
En av de roligare sakerna du kan använda Platser till i iPhoto är för att skapa bildspel med kartor. Välj vilka bilder du vill ska ingå i ditt bildspel genom att markera enskilda bilder, album eller händelser. Tryck på ikonen för Bildspel och välj temat Platser. Klicka på Inställningar för att ställa in hur länge bilderna ska visas och vilken musik som ska spelas. Klicka på Spela för att köra i gång din presentation.

Geotagga utan GPS
Har du en kamera som saknar gps men vill ändå lagra den geografiska positionen för dina bilder? Ett enkelt trick som du kan använda dig av är att alltid avsluta en fotografering med att ta en bild med din iPhone. Tänk bara på att Platstjänster måste vara aktiverat. När du har importerat alla dina bilder till iPhoto, välj då den sista bilden som du fotade med din iPhone och tryck cmd-C för att kopiera den. Markera de andra bilderna eller händelsen som de ligger i och välj Redigera > Klistra in plats. Platsen från iPhone-bilden kommer nu att klistras in på resten av bilderna.



Geotagga med din iPhone
På din iPhone hanteras geotaggning av Platstjänster. Den använder en kombination av gps och wi-fi för att fastställa var du befinner dig när du tar en bild eller filmar. För att något ska registreras måste så klart Platstjänster vara aktiverat på din iPhone. Det gör du under Inställningar. Glöm inte att även aktivera Platstjänster för kameran eller andra appar som du använder för att ta dina bilder. Tänk på att gps:en är en av de mest strömslukande funktionerna i en iPhone. Platstjänster kan även fungera hyfsat om du är uppkopplad via wi-fi men då blir inte positioneringen lika exakt som med gps.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se



- MacWorld:

Macen döljer Harry Potter-trollformel


- MacWorld:

Apple tar bort Bang with Friends


- MacWorld:

Spionprogram

Nytt spionprogram för Mac upptäckt


- MacWorld:

iRadio

Apples iRadio kan försenas ytterligare


- MacWorld:

Gangstar Rio: City of Saints

Pingstfynda på App Store



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud


- MacWorld:

Macbook Air

"Sinande lager av Macbook Air"


- MacWorld:

Så tjänar Apple på ryktesmaskinen


- MacWorld:

Vågen som pratar med iPhone


- MacWorld:

Spel på iOS större än bärbara konsoler


- MacWorld:

Macbook Air

Firmwareuppdatering för Macbook Air


- MacWorld:

"USA-byggd Mac är uppdaterad modell"


- MacWorld:

9 program du inte trodde fanns


- MacWorld:

iTunes

Snyggare minispelare i iTunes 11.0.3


- MacWorld:

iPhone

Nästa iPhone kan bli guldfärgad

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se