Samtidigt har en domstol i Sydkorea beslutat att införa säljstopp för såväl iPhone 4 som iPad 2 efter att man ansett det bevisat att Apple i sin tur brutit mot två av Samsungs patent. Eftersom iPhone 4S och nya iPad får lov att säljas lär den totala försäljningen inte påverkas i någon större utsträckning.
Tim Cook kunde i fredags inte enbart fira vinsten över Samsung, utan även att han nu har klarat av sitt första år som vd för Apple. I och med beskedet att Apples börsvärde nu överstiger 620 miljarder dollar lär hans position vara ohotad under lång tid framöver.
Användare av Mountain Lion kan glädjas över en uppdatering till version 10.8.1. Den största nyheten är att batteritiden nu har förbättrats, även om Apple valt att mörka detta faktum i dokumentationen.
Apropå uppdateringar har vi även fått se en ny version av Facebooks app för iPad, iPhone och iPod Touch. Eftersom appen skrivits om från grunden är den nu riktigt snabb. På minussidan kan nämnas att man fortfarande inte lagt till möjligheten att dela andras inlägg, något som inte borde vara särskilt svårt att implementera.
På ryktesfronten dominerar fortfarande nya iPhone och iPad Mini, men det har även kommit rapporter om att en ny modell av iPod Nano är i görningen. Eftersom mp3-spelaren inte uppdaterats sedan september 2010 låter det ganska sannolikt.

























