- MacWorld:

Stor seger för Apple mot Samsung

Efter drygt 21 timmars överläggningar fann juryn i den tre veckor långa rättegången mellan Apple och Samsung, att Samsung är skyldigt till patentintrång. Företaget måste nu betala minst 1.05 miljarder dollar i skadestånd till Apple, motsvarande 6,9 miljarder kronor.

Apple ansökte om ett skadestånd på cirka 2,5 miljarder dollar, men domaren i fallet har fortfarande möjlighet att höja skadeståndet till det tredubbla.

Apples vd, Tim Cook, kommenterade domen i ett officiellt utlåtande där han säger att det är en stor seger för Apple, såväl som alla innovatörer världen över. Enligt honom handlar segern inte om patent eller pengar, utan om värderingar.

– Vi är tacksamma att juryn tog sig tid att lyssna på vår sida i frågan, och vi är överlyckliga att vi fick möjlighet att dela med oss av den. Det stora bevismaterialet som presenterades under rättegången visar att Samsungs plagiering gick längre än vad en vi kände till. Den här rättegången handlade inte om patent eller pengar. Den handlade om värderingar, skriver Tim Cook i sitt utlåtande.

”Det här är inte sista ordet i frågan”

Samsungs har även kommenterat domen och anser att det inte handlar om en vinst för Apple, utan en förlust för de amerikanska konsumenterna.

– Dagens dom bör inte ses som en seger för Apple, utan som en förlust för den amerikanska konsumenten. Den kommer att leda till färre val, mindre innovationer och även en risk för högre priser. Det är olyckligt att ett företag kan manipulera patentlagarna så att det kan vinna monopol på en rektangel med rundade hörn, eller annan teknik som förbättras av Samsung och andra företag. Det här är inte sista ordet i frågan, Samsung kommer att fortsätta att erbjuda innovation och valmöjligheter för konsumenterna, skriver Samsung i ett officiellt utlåtande.

Apple ansöker om säljstopp

Enligt The Verge ansökte Apple kort efter domen om en förhandling då företaget vill försöka införa ett säljstopp på produkter som täcks av domen. Domaren i fallet, Lucy Koh, godkände ansökan och ett förhör kring ett eventuellt säljstopp kommer att äga rum den 20 september. Det är mycket troligt att Samsung kommer att överklaga domstolsbeslutet.

”Stor oro i Androidlägret”

Wall Street Journal rapporterar att domen kan komma att orsaka en stor oro bland de företag som erbjuder produkter med Android. Vissa analytiker tror att Apple som nu har en stor seger bakom ryggen, kommer att gå till attack mot Google och företagets mobiloperativsystem, Android.

Enligt en analytiker på Gartner är det dock inte troligt att Apple kommer att gå efter Google direkt.

– Det här innebär en rad komplikationer för Android, men om domen överklagas är det mer troligt att Apple går efter andra Androidtillverkare istället för att attackera Google. Apples affärsverksamhet handlar om hårdvara, så man kommer nog att försöka fokusera på enheter som Apple anser gör intrång på deras patent, säger Van Baker på analysföretaget Gartner till Wall Street Journal.

Androids framtid är nu höljt i en dimma av osäkerhet då även andra företag som tillverkar enheter med Android riskerar att stämmas av Apple.

– Den här domen kommer säkerligen orsaka en oro bland Androidtillverkarna och hela ekosystemet. Den juridiska risken som det innebär att satsa på Android kommer att få många tillverkare att tänka två gånger, säger William Power på analysföretaget Baird till Wall Street Journal.

Osäkerheten kring Android kan enligt Wall Street Journal visa sig positivt för Microsoft och Windows Phone. Microsoft har redan licensierat en rad tekniker från Apple med förbehållet att företaget inte kopierar iPhone eller iPad.

– Det är uppenbart att Microsoft har en annan vision för hur konsumenterna ska använda sina bärbara enheter jämfört med Apple. Så om Android associeras med risk om stämning från Apple kan det leda till att Microsoft kommer ut som en vinnare, säger Avi Greengart på analysföretaget Current Analysis till Wall Street Journal.

Microsoft har ännu inte kommenterat gårdagens domstolsbeslut.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


Fem saker OS X gör bättre än Windows 8

Windows i all ära men det finns dock en del funktioner som gör att gräset är grönare på andra sidan. Här är fem exempel där OS X slår Windows.

MacWorld:

  1. Fem saker Windows 8 gör bättre än OS X

    OS X anses av många vara det bästa operativsystemet, det betyder emellertid inte att det är perfekt. Här är fem saker som är bättre med Windows 8.


- MacWorld:

Superapp för språknördar


- MacWorld:

Microsoft ljuger i anti-iPadreklam


- MacWorld:

Spel

Så får vi tips om bra mobilspel


- MacWorld:

Nya rykten om färgglad iPhone


- Macatwork:

Efterlängtad uppdatering av Evernote



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud


- MacWorld:

Microsoft vs Apple

Microsoft dissar iPad i ny kampanj

Vad tycker du om Microsofts kampanj?

- MacWorld:

Mailbox

Mailbox har anpassats för iPad


- MacWorld:

Fixa en stilig ram till dina bilder



- MacWorld:

"iWatch släpps först 2014"


- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor


- MacWorld:

Apple anställer känd analytiker


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se