iCloud är kompatibelt med iPhone 3GS, iPhone 4 och iPhone 4S. Det är också kompatibelt med tredje och fjärde generationens iPod Touch, och med alla iPad-modeller.
För att kunna köra iCloud med iOS-prylen måste du ha iOS 5 eller senare. Om du ligger efter i uppdateringarna hämtar du iOS 5 genom att koppla in enheten i din dator, öppna iTunes, klicka på enhetens namn i vänstermenyn, och välja Uppdatera. Framtida uppdateringar kan sedan göras utan iTunes, direkt från enhetens inställningar, eftersom iOS 5 inte är beroende av kopplingen till datorn.
När du installerade iOS 5 på din iPhone, iPad eller iPod Touch blev du också tillfrågad om du ville ansluta enheten till iCloud. Du som valde att hoppa över kopplingen vid installationen kan göra det i en handvändning genom telefonens inställningar:

Logga in med apple-idKlicka på appen Inställningar. Klicka på iCloud och ange sedan ditt Apple-ID. Om du saknar ett Apple-ID (som är det konto som används i iTunes Store), klickar du på Hämta ett gratis Apple-ID.

PlatsinformationDu får nu möjligheten att tillåta eller avböja platsfunktioner. Om du tillåter funktionen kommer du att kunna utnyttja tjänsten Hitta min iPhone, som är användbar om du förlorar din iOS-enhet.

Välj funktionerPå den nya skärmen får du valet att aktivera eller avaktivera iCloud-kopplingen till en rad olika funktioner i din enhet. Välj de appar som ska kunna lagra din information i molnet.
Programmen som stöds av iCloud
iClouds synkronisering stöds i första hand av material som är skapat med Apples egna program. Det betyder att du alltid har tillgång till de senaste versionerna av innehåll från iWork-programmen, iPhoto, kontakter och kalendrar.
iCloud kan även synkronisera programdata från tredjepartstillverkare, men det förutsätter att utvecklarna har skapat ett iCloud-stöd för programmet eller appen. Det kan exempelvis innebära att du kan spela ett spel i din iPhone, stänga av och sedan återuppta spelet på din iPad från samma punkt. Än så länge är stödet från utomstående utvecklare dock begränsat.
iCloud.com
Du kan nå ditt privata moln även om du inte har tillgång till din Mac eller iOS-pryl. Genom att gå till icloud.com och logga in med ditt Apple-ID kommer du åt mejl, kalender, kontakter, iWork-dokument och positioneringstjänsten Hitta min iPhone.

























