- MacWorld:

Apple och Foxconn gör framsteg

I mars i år utförde amerikanska Fair Labor Association en serie arbetsplatsundersökningar på Foxconns fabriker där Apple-produkter tillverkas, och hittade 360 fel och brister som man bad företagen rätta till. 195 av felen lovade företagen att korrigera innan sista maj i år och resterande 165 skulle fixas innan juli 2013.

Nu har organisationen gjort en uppföljande undersökning för att se hur företagen har skött sig, och funnit att fler brister än väntat redan har rättats till.

Alla 195 fel som skulle vara korrigerade till maj har åtgärdats, och av de resterande 165 har 89 redan åtgärdats trots att nästan ett år av tidsfristen återstår.

En av de största förändringarna som snabbt infördes var en reducering av arbetstiden för alla anställda som numera kan arbeta max 49 timmar i veckan plus 36 timmars övertid per månad. Detta möttes inte enbart med jubel från de anställda då vissa berättade i intervjuer att de var besvikna på att inte själva kunna välja hur mycket övertid de ville jobba – många anställda i Foxconns fabriker på den kinesiska östkusten kommer från Kinas inland och har rest till kusten för att ta mer välbetalda jobb än de som finns hemma och planerar att slita hårt i några år för att spara ihop så mycket det går innan de flyttar hem igen.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Spionprogram

Nytt spionprogram för Mac upptäckt


- MacWorld:

iRadio

Apples iRadio kan försenas ytterligare


- MacWorld:

Gangstar Rio: City of Saints

Pingstfynda på App Store


- MacWorld:

Macbook Air

"Sinande lager av Macbook Air"


- MacWorld:

Så tjänar Apple på ryktesmaskinen


- MacWorld:

Vågen som pratar med iPhone



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support


- MacWorld:

Spel på iOS större än bärbara konsoler


- MacWorld:

Macbook Air

Firmwareuppdatering för Macbook Air


- MacWorld:

"USA-byggd Mac är uppdaterad modell"


- MacWorld:

9 program du inte trodde fanns


- MacWorld:

iTunes

Snyggare minispelare i iTunes 11.0.3


- MacWorld:

iPhone

Nästa iPhone kan bli guldfärgad


- MacWorld:

Google Maps

Google Maps för iPad släpps i sommar


- MacWorld:

App Store

Nya rekordsiffror för App Store

Hur många appar har du laddat ner?

Google konkurrerar med Facetime

Google har släppt en fristående Hangouts-app för både Android och iOS, som konkurrerar med både Skype och Facetime.

MacWorld:

  1. Googles svar på Game Center

    SPEL Sökjätten lanserar ny speltjänst för Android, iOS och webben som är kopplat till Google+.

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se