- MacWorld:

Oracle släpper Javauppdatering för Mac

Java har alltid följt med Mac OS X, men denna version har utvecklats internt av Apple och har alltid legat ett steg efter versionerna för andra stora plattformar som utvecklas direkt av Sun, som numera är en del av Oracle.

2010 meddelade Steve Jobs att Apple skulle sluta göra denna utveckling och menade att det förmodligen vore bättre om även Macanvändare kan få del av de senaste uppdateringarna direkt från källan, och Sun och därefter Oracle har successivt tagit över utvecklingen.

Nu har Oracle släppt Java SE 7 Update 6, och för första gången ingår en OS X-version bland versionerna för Windows, Linux och Solaris. Uppdateringen väger in på 50 megabyte och kan laddas ner från Oracles hemsida.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Fem saker Windows 8 gör bättre än OS X


- MacWorld:

Microsoft vs Apple

Microsoft dissar iPad i ny kampanj

Vad tycker du om Microsofts kampanj?

- MacWorld:

Mailbox

Mailbox har anpassats för iPad


- MacWorld:

Fixa en stilig ram till dina bilder



- MacWorld:

"iWatch släpps först 2014"



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router



Våra fler än 59 000 medlemmar har gjort över 1 500 000 inlägg och hjälper dig inom några minuter med din Mac, iPhone eller iPad.

Här är de 10 senaste trådarna:

- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor


- MacWorld:

Apple anställer känd analytiker


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone


- MacWorld:

Logitech Wired Keyboard for iPad

Trådbundet tangentbord för iPad


- MacWorld:

Apple anklagas för ljusförorening


- MacWorld:

Apple världens värdefullaste varumärke


- Macatwork:

Appar för Chrome OS kommer till Mac


- MacWorld:

Tim Cook

Tim Cook frågades ut av USA:s senat

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se