E-postmeddelandet som är daterat den 2 mars 2010, en månad innan Galaxy S släpptes, skickades till flera Samsungchefer inom gränssnittsutveckling. I sitt meddelande säger Sungsik Lee att Samsung kan lära sig från iPhones design, men poängterar även att framtida telefoner från Samsung inte bör kopiera från iPhone.
– I vårt möte i går påpekade vår vd, Gee Sung Choi, att Samsungs användarupplevelse klamrar sig fast i det förflutna. Det måste självklart särskiljas från att göra något endast för att iPhone gör det på ett visst sätt, men enligt Gee Sung Choi måste vi göra bedömningar som baseras på användaren istället för logiska resonemang, skriver Sungsik Lee i sitt e-postmeddelande.
Han fortsätter med att säga att precis som med iPhone borde Samsung inte fylla användarupplevelsen med alla tänkbara praktiska funktioner då det skulle vara svårt att genomföra i praktiken.
– Jag säger inte att vi borde skapa något som är identiskt med iPhone, men vi borde lära oss från den, och skälet till varför den har förändrat hela industrin, säger Sungsik Lee vidare i sitt e-postmeddelande.
Domaren i rättegången, Lucy Koh, gick i går även med på att avlägsna Samsungs GT-i9000, GT-i9100 och Galaxy Ace från listan över enheter som anklagas för patentintrång mot Apple.

























