En ny rapport publicerad av Bloomberg visar att Apple köper stora mängder komponenter, bildskärmar och minnen från Samsung. Apple är enligt rapporten Samsungs enskilt största kund och står för 8,8 procent av företagets totala omsättning.
HP är enligt rapporten Samsungs näst största kund och står för 3,2 procent av företagets omsättning.
Ironiskt nog har intäkterna från Apple gett Samsung de finansiella resurserna som krävts för att göra företaget till världens största tillverkare av mobiltelefoner.
Enligt Bloomberg kan Apple inte vända sig till något annat företag då det är väldigt få företag i världen som klarar av att producera de volymer som Apple kräver. Skulle samarbetet mellan de båda företagen kollapsa helt skulle kunna innebära ett större problem för Apple än Samsung.
– Oavsett hur de båda företagen tvistar i rättegångar finns det en mycket stark sammanflätning mellan dem som skulle göra en skilsmässa mycket problemfylld. Apple har oavsett omständigheter inte råd att drabbas av komponentbrist, säger Len Jelinek på analysföretaget IHS Inc till Bloomberg.
Läs hela rapporten på länken nedan.

























