- MacWorld:

Apptrace hjälper dig med app-statistik

Det tyska analysföretaget Adeven har i dag lanserat Apptrace, en ny webbsajt för er som är intresserade av statistik gällande App Store.

Med hjälp av Apptrace kan man bland annat se hur populär en viss app är i världen som helhet eller i ett visst land. Man kan även få en hel del annan matnyttig information - visste ni till exempel att en tredjedel av de mest populära gratis-apparna på svenska App Store är spel?


Nya Batman-spelet finns visst i 140 av de 155 länderna som har en egen App Store.

Christian Henschel, vd på Adeven, säger i en intervju med sajten Gigaom att drygt 400 000 av de 660 000 programmen på App Store knappt har laddats ner överhuvudtaget och saknar betyg. Den här sortens appar går emellanåt under benämningen zombie-appar.

- I verkligheten finns det bara ett par tusen appar som laddas ner i någon större omfattning. När man inte har tillgång till en ordentlig sökfunktion är topplistor det enda sättet att upptäcka nya appar, säger Christian Henschel.

Tanken är att Apptrace ska utrustas med nya funktioner allteftersom. Bland annat ska det bli möjligt att jämföra olika appar med varandra. På så sätt ska man till exempel kunna avgöra vilken av de 1 899 ficklampe-apparna som man ska satsa på.

Från och med i höst ska Apptrace även hålla koll på appar för Android.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Fem saker Windows 8 gör bättre än OS X


- MacWorld:

"iWatch släpps först 2014"


- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor


- MacWorld:

Apple anställer känd analytiker


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

SEQR – ny svensk mobil plånbok


- MacWorld:

Logitech Wired Keyboard for iPad

Trådbundet tangentbord för iPad


- MacWorld:

Apple anklagas för ljusförorening


- MacWorld:

Apple världens värdefullaste varumärke


- Macatwork:

Appar för Chrome OS kommer till Mac


- MacWorld:

Tim Cook

Tim Cook frågades ut av USA:s senat


- MacWorld:

Flickr och Vimeo

"Flickr och Vimeo integreras i iOS 7"


- MacWorld:

Facebook gör det lättare för utvecklare


- MacWorld:

Apple

Apples kunder är extremt lojala


- MacWorld:

Yahoo ger Flickr enorm uppdatering

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se