På tapeten står nya modeller av iPhone, iPod Nano och iPod Touch, men även en mindre modell av iPad. Vad gäller nya iPhone sägs säljstarten bli fredag 21 september, åtminstone i USA.

Den här illustrationen väckte viss uppmärksamhet tidigare i sommar. Nu verkar det som om det faktiskt är så nästa iPhone kommer att se ut.
I sammanhanget kan nämnas att flera sajter under de senaste dagarna publicerat bilder (extern länk nedan) på vad som hävdas vara sjätte generationens iPhone. Av allt att döma kommer Apple att satsa på en avlång modell med fyratumsskärm. Dessutom blir det en mindre dockkontakt och en ny placering för hörlursuttaget.
Nedan ser vi en video från japanska Macotakara som sägs visa upp komponenterna till den nya iPhonemodellen:

























