- MacWorld:

Lugnt och sansat iPadsläpp i Kina

Apple släppte i dag nya iPad på den kinesiska marknaden och introducerade samtidigt ett nytt bokningssystem som ska förhindra det kaos som utbrutit vid tidigare produktsläpp.

Det nya bokningssystemet låter kunderna boka en iPad tre timmar innan företagets butiker i Peking och Shanghai öppnar. För att boka en iPad på Apples kinesiska webbplats är först till kvarn som gäller. De som lyckats säkerställa en iPad kan sedan i lugn och ro komma in till någon av butikerna och köpa surfplattan.

ipad kina

På fredagsmorgonen lokal tid var det lugnt utanför Apples butiker med ett 30-tal personer som stod i kö innan butikerna slog upp dörrarna. De butiksanställda kontrollerade kundernas legitimation och släppte in dem i små grupper.

Anledningen till det nya bokningssystemet är att Apples butiker råkat ut för slagsmål mellan kunderna vid tidigare produktsläpp. I januari när iPhone 4S släpptes i Kina hade hundratals kunder köat utanför företagets butik i Peking. Apple bestämde sig dock för att inte öppna butiken på grund av den stora folkmassan, något som resulterade i att arga kunder började kasta ägg mot skyltfönstret.

IDG News


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Tim Cook

Tim Cook frågades ut av USA:s senat


- MacWorld:

Flickr och Vimeo

"Flickr och Vimeo integreras i iOS 7"


- MacWorld:

Facebook gör det lättare för utvecklare


- MacWorld:

Apple

Apples kunder är extremt lojala


- MacWorld:

Yahoo ger Flickr enorm uppdatering


- MacWorld:

Skalet som ska ge iPhone bättre täckning



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router


- MacWorld:

12 Star Trek-tekniker i verkligheten


- MacWorld:

Apple

Apple ger svar på tal i skattefrågan


- MacWorld:

Macar

Macförsäljningen väntas minska


- MacWorld:

iWatch

"Apple testar oled-skärmar för iWatch"


- MacWorld:

Recep Tayyip Erdo?an

Turkiet är intresserat av Apples iPad


- MacWorld:

Därför missade Intel chansen med iPhone


- Macatwork:

iOS 6 är nu godkänt av USAs försvar


- MacWorld:

Fem bra appar för att hålla koll på noterna


- PC för Alla:

iOS och Android dominerar på spel

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se