- MacWorld:

Proffsig filmredigering för iPad

Avid är en av världens mest kända tillverkare av videoredigeringsprogram – och Avid Studio är just ett sådant till din iPad. Redan där är förväntningarna högt ställda, så när vi möts av den lite tacky startskärmen blir vi nervösa. Dock är själva programmet precis så bra som vi hade hoppats.

Dispositionen av de olika delarna på arbetsytan känner vi igen från många liknande program som till exempel Apples Final Cut Pro eller Adobe Premiere. Till vänster finns listan över källmaterial,
effekter och ljudspår. Till höger är rutan där du ser resultatet och hela nedre halvan av bilden utnyttjas av tids­linjen där du
placerar videoklipp, ljud- och musikspår.


Du kan jobba i både stående och liggande format.

Att använda Avid Studio till iPad är jättelätt. Det mesta beter sig precis som du förväntar dig och gränssnittet är mycket pekvänligt. Du ”tar tag” i klipp, ljudspår, bildövergångar och effekter genom att trycka och hålla kvar fingret ett ögonblick, sedan kan du enkelt flytta runt dem på tidslinjen. Det finns ett gäng effekter, men konstigt nog ­ganska få – särskilt då det inte finns någon butik där du kan köpa fler. Texteffekterna är dock riktigt bra och det går att byta typsnitt, färg, storlek och placering på dem du lägger in i din film.

Formaten som stöds av programmet stöds även av iPad, vilket innebär att du bör dubbelkolla om din kamera producerar klipp som är uppspelbara på iPad. Avid Studio har en proffsig och seriös känsla och är samtidigt lätt att använda och kostar en bråkdel av vad motsvarande program kostar till datorn. Vill du redigera film på din iPad finns ingen anledning att tveka. Köp genast!

Prisvärd och lättanvänd.

Kunde gott ha haft fler effekter och övergångar.

Fakta: Avid Studio 

Plattform: iPad
Pris: 38 kronor
Version: 1.1
Länk: mw24.se/1bn

Betyg:



Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se



- MacWorld:

Macen döljer Harry Potter-trollformel


- MacWorld:

Apple tar bort Bang with Friends


- MacWorld:

Spionprogram

Nytt spionprogram för Mac upptäckt


- MacWorld:

iRadio

Apples iRadio kan försenas ytterligare


- MacWorld:

Gangstar Rio: City of Saints

Pingstfynda på App Store



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast


- MacWorld:

Macbook Air

"Sinande lager av Macbook Air"


- MacWorld:

Så tjänar Apple på ryktesmaskinen


- MacWorld:

Vågen som pratar med iPhone


- MacWorld:

Spel på iOS större än bärbara konsoler


- MacWorld:

Macbook Air

Firmwareuppdatering för Macbook Air


- MacWorld:

"USA-byggd Mac är uppdaterad modell"


- MacWorld:

9 program du inte trodde fanns


- MacWorld:

iTunes

Snyggare minispelare i iTunes 11.0.3


- MacWorld:

iPhone

Nästa iPhone kan bli guldfärgad

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se