- MacWorld:

"iPhone 5 kommer dominera nästa år"

Mark Moskowitz på JP Morgan uppger i ett brev till investerare att han tror Apples nästa iPhone-modell kommer dominera på marknaden för smartphones under nästa år. Nästa modell som populärt kallas iPhone 5 kommer enligt Mark Moskowitz att erbjuda stöd för bland annat 4g-nätverk och en ny hårdvarudesign.

– Vi tror att en kombination av revolutionerande ny hårdvara och nya programtjänster (såsom Passbook, Apple Maps, FaceTime) gör att iPhone behåller sin ställning som den dominerande telefonen bland smartphones under 2013, skriver Mark Moskowitz.

Samtidigt som han förutspår ett starkt år för iPhone är han inte lika entusiastisk kring iPad och Mac. Han tror tillväxten på dessa båda produktområden kommer att avta något under nästa år.

Investmentbanken Well Fargo instämmer i JP Morgans analys. Enligt analytikern Maynard Um på Well Fargo kommer nästa iPhone att driva den största produktcykeln inom hemelektronik någonsin. Bland annat tror han att Apple bland annat kommer släppa en iPad mini och nya iMac-modeller.

Maynard Um tror även att Apple släpper en tv-apparat nästa år som har potentialen för Apple att ta en marknadsandel värd 50 miljarder dollar.

IDG News


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


Fem saker OS X gör bättre än Windows 8

Windows i all ära men det finns dock en del funktioner som gör att gräset är grönare på andra sidan. Här är fem exempel där OS X slår Windows.

MacWorld:

  1. Fem saker Windows 8 gör bättre än OS X

    OS X anses av många vara det bästa operativsystemet, det betyder emellertid inte att det är perfekt. Här är fem saker som är bättre med Windows 8.


- MacWorld:

Microsoft ljuger i anti-iPadreklam


- MacWorld:

Nya rykten om färgglada iPhones


- Macatwork:

Efterlängtad uppdatering av Evernote


- MacWorld:

Microsoft vs Apple

Microsoft dissar iPad i ny kampanj

Vad tycker du om Microsofts kampanj?

- MacWorld:

Mailbox

Mailbox har anpassats för iPad



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router



Våra fler än 59 000 medlemmar har gjort över 1 500 000 inlägg och hjälper dig inom några minuter med din Mac, iPhone eller iPad.

Här är de 10 senaste trådarna:

- MacWorld:

Fixa en stilig ram till dina bilder



- MacWorld:

"iWatch släpps först 2014"


- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor


- MacWorld:

Apple anställer känd analytiker


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone


- MacWorld:

Logitech Wired Keyboard for iPad

Trådbundet tangentbord för iPad


- MacWorld:

Apple anklagas för ljusförorening

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se