- MacWorld:

Diablo 3 optimeras för retina-skärm

För att dra full nytta av den högupplösta skärmen i Apples nya Macbook Pro behöver utvecklare anpassa sina program, något som är i full gång. Redan nu går det exempelvis att spela Diablo III i full upplösning (2880x1800), något som sägs vara en ren och skär njutning för ögonen.


Klicka här för att se bilden i full upplösning.

Föga förvånande blir antalet bildrutor per sekund (fps) lägre ju högre upplösning man väljer, så den som vill spela i 2880x1800 rekommenderas att stänga av anti-aliasing. Då blir antalet fps runt 30, vilket kan jämföras med nästan det dubbla om man väljer att spela i 1440x900.

Enligt Appleinsider håller Blizzard på att optimera Diablo III ytterligare, bland annat vill man erbjuda bättre prestanda i fönsterläge. Förbättringarna kommer oss till godo i framtida uppdateringar.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

iOS 7

Mängder av dolda inställningar i iOS 7



- MacWorld:

Xcom: Enemy Unknown

Xcom: Enemy Unknown släpps för iOS


- MacWorld:

8 saker du inte visste om Spotify


- MacWorld:

Smartare miniräknare för mattesugna


- MacWorld:

Adobe uppdaterar Creative Cloud



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Vill du nå ut med en av dina produkter eller tjänster?

Så lagar du din Iphone själv

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud


- MacWorld:

Så hanteras extra skärmar i Mavericks


- MacWorld:

Två operatörer släpper på 4g för iPhone


- MacWorld:

Skype

Skype får stöd för videomeddelanden


- MacWorld:

iPhone

"Produktionsdags för nya iPhone"


- MacWorld:

Superryggsäck med inbyggt batteri


- MacWorld:

iPad

Så ser iOS 7 ut på en iPad


- MacWorld:

Apple

Apple publicerar öppet brev om Prism


- MacWorld:

Första testet av nya Macbook Air


- Macatwork:

Allt om nya Office för iPhone

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se