- MacWorld:

App för stjärnspaning

Det finns väldigt många stjärnskådar-appar i App Store, men de flesta är av akademisk typ och har en ­ganska teknisk ton. De lyckas inte fånga upp den poetiska och storslagna sidan med att skåda ut i universum. Detta tycks däremot appen ”The Milky Way” ha som ambition, här har utvecklarna till exempel lagt krut på både grafik och musik(!). När du startar appen möts du av ett svävande, synth-aktigt soundtrack (som dock går att stänga av om du tröttnar) och en mörk stjärn­himmel. Appen an­vänder sig av gyro, kompass och accelero­meter, vilket innebär att du kan rikta din iPad eller iPhone mot olika delar av himlen för att se vilka himlakroppar som befinner sig just där.

I mitten av bilden finns en liten blå ring. När du håller denna över något kommer namnet upp och du kan klicka på länken längst ner för att komma till dess Wikipedia-sida. Om du håller ringen över en stjärnbild visas en stilig bild som illustrerar stjärnbildens namn. The Milky Way är tyvärr lite instabil och kanterna känns inte helt färdigslipade, men i skrivande stund kostar den bara sju kronor – vilket den definitivt är värd.



Fakta: The Milky Way  

Plattform: iPhone/iPad
Pris: 7 kronor
Version: 0.81
Länk: mw24.se/1an

Betyg:


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Logitech Wired Keyboard for iPad

Trådbundet tangentbord för iPad


- MacWorld:

Apple anklagas för ljusförorening


- MacWorld:

Apple världens värdefullaste varumärke


- Macatwork:

Appar för Chrome OS kommer till Mac


- MacWorld:

Tim Cook

Tim Cook frågades ut av USA:s senat


- MacWorld:

Flickr och Vimeo

"Flickr och Vimeo integreras i iOS 7"



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router


- MacWorld:

Facebook gör det lättare för utvecklare


- MacWorld:

Apple

Apples kunder är extremt lojala


- MacWorld:

Yahoo ger Flickr enorm uppdatering


- MacWorld:

Skalet som ska ge iPhone bättre täckning


- MacWorld:

12 Star Trek-tekniker i verkligheten


- MacWorld:

Apple

Apple ger svar på tal i skattefrågan


- MacWorld:

Macar

Macförsäljningen väntas minska


- MacWorld:

iWatch

"Apple testar oled-skärmar för iWatch"


- MacWorld:

Recep Tayyip Erdo?an

Turkiet är intresserat av Apples iPad

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se