När du vill dela din information på nätverket har du i regel varit hänvisad till att skaffa en server. Men att snurra en extra maskin hemma eller på det lilla kontoret kan kännas för omständligt.
Om du bara behöver ha en enkel disk tillgänglig på nätverket kanske du kikar på Apples Time Capsule. Det är inget dumt val, den har en handfull finesser och givetvis kanonstöd för OS X och Time Machine.
Problemet är att det bara sitter en enda hårddisk i lådan. Dör den så blir du av med allt. Dessutom erbjuder den inte mycket mer än just en dum disk. En bättre lösning är att i stället skaffa en nas-enhet, det vill säga en enkel låda som rymmer två skivor och dessutom massor av extrafunktioner.
Vi har testat tre av marknadens populäraste dubbeldiskare. I samtliga fall handlar det om lådor som fixar raid 0, 1 och jbod. Vill du satsa på hastighet eller säkerhet – valet är upp till dig.
Farttesterna gjorde vi med två stycken 7 200-varvsdiskar från Western Digital. De har byggts ihop till en raid-uppsättning. Sedan har vi kopierat en tio gigabyte stor fil till och från enheten några gånger.

























