- MacWorld:

Nu kommer gigabit-wifi

Känns det trådlösa nätet lite segt ibland? Med microvågsugnar, bluetoothheadset, trådlösa telefoner och sjuttioelva andra wifinät i det trånga utrymmet på 2,4-gigahertzbandet är det inte så konstigt.

Redan idag använder moderna routrar ofta 5-gigahertzbandet istället, för att framför allt slippa alla störningar i det äldre frekvensbandet, men snart kommer nästa generations wifi, 802.11ac, som innebär en tredubbling av den teoretiska hastigheten (till 1,3 gigabit per sekund).

De första chipen som stödjer tekniken visades upp tidigare i år och tillverkas av Broadcom. Även Qualcomm och Quantenna utvecklar kretsar. Ingen av dessa har hittills dykt upp i någon produkt, men nu har Netgear presenterat den första routern med stöd för tekniken.



R6300 som den kallas släpps till försäljning i maj och kommer kosta cirka 1 700 kronor inklusive svensk moms. Än så länge finns visserligen inga andra produkter som kan hantera den enorma hastigheten, men det lär börja dyka upp redan under sommaren.

Apple har alltid varit tidigt ute med nya wifi-tekniker, så det vore inte förvånande om nästa generations Macbook Pro redan har bestyckats med 802.11ac, och Airport Extreme har också några år på nacken.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Ett privat moln för filmsamlingen


- MacWorld:

Voice Memos

"Apple har inte skrotat Röstmemon"


- MacWorld:

Smarta appar hanterar filerna på nätet


- MacWorld:

Java

Nya säkerhetsfixar för Java i OS X


- MacWorld:

iOS 7

Mängder av dolda inställningar i iOS 7




Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Så lagar du din Iphone själv

Vill du nå ut med en av dina produkter eller tjänster?

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud


- MacWorld:

Xcom: Enemy Unknown

Xcom: Enemy Unknown släpps för iOS


- MacWorld:

8 saker du inte visste om Spotify


- MacWorld:

Smartare miniräknare för mattesugna


- MacWorld:

Adobe uppdaterar Creative Cloud


- MacWorld:

Så hanteras extra skärmar i Mavericks


- MacWorld:

Två operatörer släpper på 4g för iPhone


- MacWorld:

Skype

Skype får stöd för videomeddelanden


- MacWorld:

iPhone

"Produktionsdags för nya iPhone"


- MacWorld:

Superryggsäck med inbyggt batteri

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se