- MacWorld:

iPad ett riktigt lockbete

Att iPad har blivit en succé för Apple är det ingen som tvivlar på. Inte nog med att många iPhone- och Mac-ägare även har skaffat en iPad, många kunder som köper den har dessutom aldrig tidigare köpt en Apple-produkt.

Det visar en undersökning från NPD Group. Hela 25 procent av kunderna som tillfrågades i enkäten svarade att iPad blir deras första Apple-pryl.

Tidigare var det iPod som stod för den största andelen av förstagångsköpare, men nu har det svängt mot iPad och Apples chefer är medvetna om trenden. Både Tim Cook och företagets ekonomidirektör Peter Oppenheimer har påpekat hur iPad har gett Apple en inkörsport till branscher och företag där företaget tidigare saknat kunder. Ett bevis på det är att 94 procent av USA:s 500 största företag använder iPad på prov eller i verksamheten.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Fem saker Windows 8 gör bättre än OS X


- MacWorld:

"iWatch släpps först 2014"


- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor


- MacWorld:

Apple anställer känd analytiker


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router


- MacWorld:

Logitech Wired Keyboard for iPad

Trådbundet tangentbord för iPad


- MacWorld:

Apple anklagas för ljusförorening


- MacWorld:

Apple världens värdefullaste varumärke


- Macatwork:

Appar för Chrome OS kommer till Mac


- MacWorld:

Tim Cook

Tim Cook frågades ut av USA:s senat


- MacWorld:

Flickr och Vimeo

"Flickr och Vimeo integreras i iOS 7"


- MacWorld:

Facebook gör det lättare för utvecklare


- MacWorld:

Apple

Apples kunder är extremt lojala


- MacWorld:

Yahoo ger Flickr enorm uppdatering

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se