- MacWorld:

8 lurar för den tuffa träningen

Sida 1 / 8
Ett par hörlurar som ska användas när du motionerar ska, förutom att låta bra, sitta bekvämt. Det innebär både att de ska sitta bra i örat och inte skava någonstans, men minst lika viktigt är att de sitter kvar när du rör på dig. Det har tillverkarna löst på lite olika sätt, som vi kan se i vårt test.

Det är tre modeller som dominerar: dels de vanliga in-ear-lurarna som är små pluppar du stoppar in i öronen, dels har vi in-ear-lurarna med extra bågar som liksom hängs över örat för att sitta kvar bättre och dels har vi lurarna som har en båge som löper bakom huvudet. Som vi upptäcker i testet är det inte helt givet vilken av dessa modeller som sitter bäst, utan det skiftar kraftigt mellan olika tillverkare.

En annan viktig aspekt är att luren ska vara tålig mot svettiga öron och detta har Philips tagit fasta på och lovar att bägge deras modeller ska klara även riktigt blöta träningspass.

Slutligen vill vi lägga in en brasklapp: ljud- och komfortbedömningen av lurarna är delvis subjektiv och alla öron är olika. Alltså: testa själv innan köp!

Härlig bas – Jays T-jays Three

Svenska jays har inga lurar speciellt utformade för den sportande delen av kundkretsen, men tycker att T-jays borde passa. Vi är beredda att hålla med. Modellen är in-ear precis som modellen från Skullcandy. Dessa lätta in-ear-lurar går även att bära upp-och-ner så att vikten av luren fördelas jämnare över örat och risken att de åker ur minskar. Det hjälper faktiskt under idrottsutövandet, även om de inte är testets ”säkraste” lurar i det avseendet.

Dessutom spegelvänds ju stereobilden, om det nu är någon som bryr sig om sådant. Där sladden delar sig sitter även en liten plastring som kan skjutas upp och spänna fast lurarna i nacken, vilket ökar komforten. Sladden är dock för kort utan adapter och den förlängningssladd som medföljer gör istället sladden för lång. Dock finns olika adaptersladdar att tillgå från Jays.



Tung bas för tuff träning
Det första du märker när du köper ett par T-jays är den enorma förpackningen. Den är snygg och går att förvara lurar och tillbehör i om du inte vill använda det medföljande fodralet, men känns både för tungt och stort för att vara riktigt nödvändigt.

T-jays Three älskar dansmusik, hårdrock, hiphop och all annan musik med mycket bas. Perfekt för gymet alltså. I de här lurarna hittar du antagligen testets djupaste bas, men det gör också att ljudbilden totalt känns lite instängd.

Är finstämt akustiskt gitarrplinkande din melodi blir kanske inte T-jays Three ditt förstahandsval bland hörlurarna, men det är som sagt kanske inte lugn musik du främst lyssnar på när du svettas på löpbandet.

Jays T-jays Three

Mer info: http://mw24.se/t8
Pris: 800 kronor

  • Många pluppar och tillbehör.
  • Tung bas.
  • Fodral medföljer.

  • Aningen instängt ljud.
  • Onödigt stor förpackning.
  • För lång (eller för kort) sladd.

Betyg: 


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

iPadförsäljningen på väg mot nedgång


- MacWorld:

Nya Macbookar kan få bättre batteritid


Fem saker OS X gör bättre än Windows 8

Windows i all ära men det finns dock en del funktioner som gör att gräset är grönare på andra sidan. Här är fem exempel där OS X slår Windows.

MacWorld:

  1. Fem saker Windows 8 gör bättre än OS X

    OS X anses av många vara det bästa operativsystemet, det betyder emellertid inte att det är perfekt. Här är fem saker som är bättre med Windows 8.


- MacWorld:

Angry Birds Space

Ladda ner Angry Birds Space gratis


- MacWorld:

Superapp för språknördar


- MacWorld:

Microsoft ljuger i anti-iPadreklam



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud


- MacWorld:

Spel

Så får vi tips om bra mobilspel


- MacWorld:

Nya rykten om färgglad iPhone


- Macatwork:

Efterlängtad uppdatering av Evernote


- MacWorld:

Microsoft vs Apple

Microsoft dissar iPad i ny kampanj

Vad tycker du om Microsofts kampanj?

- MacWorld:

Mailbox

Mailbox har anpassats för iPad


- MacWorld:

Fixa en stilig ram till dina bilder



- MacWorld:

"iWatch släpps först 2014"


- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se