- MacWorld:

Helt ny metod att låsa upp iPhone

9to5Mac rapporterar om en mycket märklig ny metod att låsa upp operatörslåset i en iPhone (3Gs, 4 och 4S). Du behöver varken jailbreaka telefonen eller utföra några hårdvaruingrepp, och inte köpa några extra produkter.

Däremot behöver du följa en uppsättning instruktioner som snarast påminner om en magisk ritual, eller kan kännas bekant för de som var med när tv-spel hade 8-bitarsprocessorer och ”konami-koden” var allmänkunskap. De exakta instruktionerna finns på länken nedan, men notera att detta har testats med telefoner låsta till AT&T och med hjälp av sim-kort från till exempel T-Mobile och mexikanska Telcel och Movistar.

För de som väntar på nya sätt att låsa upp iPhone med de senaste basebandversionerna blir förhoppningen att hackare kan hitta vilken bugg det är som gör denna upplåsning möjlig och utnyttja den på ett mer systematiskt sätt.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Fem saker Windows 8 gör bättre än OS X


- MacWorld:

"iWatch släpps först 2014"


- Macatwork:

iPad dominerar näthandel på surfplattor


- MacWorld:

Apple anställer känd analytiker


- MacWorld:

Unity

Glada nyheter för spelutvecklare


- MacWorld:

iPhone

Amerikanerna mest nöjda med iPhone



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

SEQR – ny svensk mobil plånbok


- MacWorld:

Logitech Wired Keyboard for iPad

Trådbundet tangentbord för iPad


- MacWorld:

Apple anklagas för ljusförorening


- MacWorld:

Apple världens värdefullaste varumärke


- Macatwork:

Appar för Chrome OS kommer till Mac


- MacWorld:

Tim Cook

Tim Cook frågades ut av USA:s senat


- MacWorld:

Flickr och Vimeo

"Flickr och Vimeo integreras i iOS 7"


- MacWorld:

Facebook gör det lättare för utvecklare


- MacWorld:

Apple

Apples kunder är extremt lojala


- MacWorld:

Yahoo ger Flickr enorm uppdatering

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se