fredag 25 maj 2012

- MacWorld:

Izettle - kortbetalning med iPhone

En av de riktigt hårda nötterna har länge varit kontanthanteringen. Företag kan investera i en relativt dyr utrustning och låta kunder betala med kort, men för privatpersoner har inte ens denna lösning varit tillgänglig. Men nu finns den alltså.

Lösningen kommer från svenska Izettle som lovar att revolutionera kontanthanteringen både för företag och privatpersoner. Det enda du behöver är en iOS-enhet.

Det börjar riktigt bra, att vara med kostar nämligen ingenting och du får både hård- och mjukvara helt kostnadsfritt. Det finns inte heller något abonnemang att betala. Smart av Izettle – detta kommer att göra tröskeln låg för alla användare.

Vad du får är en liten plastbit med en kontakt och en springa. Den förstnämnda ansluter du telefonen till, den andra är till för att köra in ett betal- eller kreditkort i. Till detta behöver du även en app som du laddar hem från App Store.

Sedan är det dags att skaffa ett konto. När det väl är klart är det dags att hantera betalningar, och det går faktiskt otroligt smidigt.

Du matar in beloppet på transaktionen, och därefter stoppar köparen in sitt plastkort och trycker på en köpknapp. I motsats till den amerikanska motsvarigheten till Izettle; Square, används chipet och inte magnetremsan. Mycket säkrare.

En smart grej är att du inte måste ha den lilla plastbiten med dig, det räcker faktiskt med enbart appen. Men då måste du däremot knappa in köparens kortnummer i stället, vilket avgjort är mer omständligt.

Oavsett hur kortnumret kommer in sparkar det i alla fall i gång kommunikation med Izettles servrar där själva transaktionen kommer att genomföras, och det tar bara sekunder att bearbeta operationen.

När detta är klart kan köparen ta ut kortet igen. Nu är det dags att signera köpet, vilket görs med fingret på en speciell yta. Slutligen kan ett kvitto skickas till en mejladress.

Alla transaktioner som görs kan du sedan se på både webben och i appen, vilket ger dig en bra översikt av vad du har sålt. Givetvis får du även datum och belopp med i listan.

Ingen startkostnad, enkelt och säkert – så här långt låter det som att Izettle kommer att slå ut kontanterna på nolltid. Men det finns problem. Ganska många faktiskt.

Låt oss börja med det märkligaste: Är du en privatperson måste du nämligen ha ett konto på Facebook. Även om du råkar ha ett konto på detta sociala nätverk är det obegripligt varför du måste ansluta ditt Izettle-konto dit.



Vidare tar det flera dagar att komma i gång. Du måste verifieras av företaget, vilket i sig inte är konstigt, men det borde dock gå att lösa snabbare. Ingen vill vänta på att få komma i gång med sin nya pryl.

Men ett avgjort ännu större problem är den sociala biten. Tanken är att du ska kunna använda detta på gatan, men när du sträcker fram din telefon och ber folk stoppa in sitt kort ryggar de nästan tillbaka av skräck.

Detta kanske visserligen ändras när det blir vanligare, men det är av någon anledning knepigare att lämna ut sitt kort till privata främlingar än till främlingar i butik. Skulle du själv använda ditt kort när du köper en begagnad dator?

Sedan är det även kostnaden. Grundpriset för varje transaktion är en krona och 50 öre, vilket i sig inte är något att gnälla på. Men på toppen av detta måste du dessutom betala 2,75 procent av beloppet. Säljer du en begagnad Macbook för 6 000 kronor vill Izettle alltså ha 166 kronor och 50 öre för betalhjälpen.

Nu till den intressanta delen. Om du driver ett företag är det här ett riktigt bra alternativ till den vanliga kortterminalen. Du slipper abonnemangskostnaden och transaktionsavgiften har du ju – om än sannolikt lägre – sedan tidigare.

Dessutom kan du plötsligt ha flera terminaler i butiken, alla säljare kan få varsin. Vidare kan de röra sig ute bland kunderna, vilket innebär att ni helt plötsligt får flera kassor. Lite mer administrativt arbete visserligen – men fullt möjligt.

Så Izettle är bra nära, och det krävs inte mycket för att det här ska bli ett riktigt bra alternativ. Förhoppningsvis blir konkurrensen större så att priserna pressas. När detta sker kan det vara dags att kasta slantarna i sjön och börja använda kortet till allt. Men inte riktigt ännu.

Fakta: Izettle

Funktion: Kortbetalningar för iOS
Version: N/A
Mer info: mw24.se/qg
Pris: Gratis

  • Gratis.
  • Snabbt.
  • Enkelt.

  • Facebook-krav.
  • Privatpersoners reaktion.
  • Transaktionsavgiften.

Betyg:


Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 71 kommentarer:

Trist att ni är så dåliga med bilder i artikeln. - (Carlz) 2011-11-04 09:55

Varför FB å inte e-leg? - (echo ß > /dev/null) 2011-11-04 10:01

Trovärdighet - (Jan Nordin) 2011-11-04 10:03

Trovärdighet - (ayeee) 2011-11-04 10:08

Trovärdighet - (ppson) 2011-11-04 10:32

Trovärdighet - (ayeee) 2011-11-04 10:36

Och om det ringer? - (Kalle stropp) 2011-11-04 10:38

Varför FB å inte e-leg? - (kalle2008) 2011-11-04 11:31

Nej tack. - (Charlie2k) 2011-11-04 11:45

Enklare lösning - (noja) 2011-11-04 11:54

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.


- MacWorld:

Apple Store

Alla rykten om Apple Store i Sverige


- MacWorld:

Upprop för Mac Pro

(4 kommentarer)


- MacWorld:

Apples Europachef slutar


- MacWorld:

En av fyra sålda smartphones kör iOS

(1 kommentar)


- MacWorld:

Tim Cook nekar sig själv utdelning

(3 kommentarer)


- MacWorld:

Maxa Mac Mini med två diskar

(12 kommentarer)


- MacWorld:

Skräddarsydd kokbok en utopi

(1 kommentar)


- MacWorld:

Betyg+

Dagens iPhone-app: Betyg+

(1 kommentar)


- MacWorld:

Office for iOS

"Office för iOS släpps i november"

(2 kommentarer)


- MacWorld:

Offlineläsning i Mountain Lion

(2 kommentarer)


- MacWorld:

Ive: "Mitt viktigaste jobb är nu"

(2 kommentarer)


- MacWorld:

Apple och Samsung ej överens

(5 kommentarer)


- MacWorld:

Här är nya Google Search för iOS

(5 kommentarer)


- MacWorld:

Kaspersky

Kaspersky till ny attack mot Apple

(18 kommentarer)

Vill du ha ett antivirusprogram på din iPryl?