- MacWorld:

Dagens iPadspel: World of Goo

Fysikspelet World of Goo från 2D Boy släpptes ursprungligen för Mac OS X och Windows i slutet av 2008 och blev en omedelbar succé. Sedan dess har det även kommit versioner för Linux och Nintendo Wii och nu är det så dags för en version till iPad.

Spelidén i World of Goo är att lista ut hur man ska bygga diverse konstruktioner med hjälp av små geggiga bollar. Det hela förklaras bäst med hjälp av nedanstående filmklipp som visar de första nivåerna i spelet:



Som synes är World of Goo mer eller mindre som klippt och skuret för multitouch. I övrigt är det exakt samma spel som tidigare, med andra ord får man 47 nivåer av olika svårighetsgrad att ta sig igenom.

Det mest negativa man kan säga om World of Goo är att det är aningen dyrt. Med en prislapp på 75 kronor hör det till de dyrare spelen på App Store. 

Ladda ner World of Goo härifrån!


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Apple

Apples kunder är extremt lojala


- MacWorld:

Yahoo ger Flickr enorm uppdatering


- MacWorld:

Skalet som ska ge iPhone bättre täckning


- MacWorld:

12 Star Trek-tekniker i verkligheten


- MacWorld:

Apple

Apple ger svar på tal i skattefrågan


- MacWorld:

Macar

Macförsäljningen väntas minska



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud



Våra fler än 59 000 medlemmar har gjort över 1 500 000 inlägg och hjälper dig inom några minuter med din Mac, iPhone eller iPad.

Här är de 10 senaste trådarna:

- MacWorld:

iWatch

"Apple testar oled-skärmar för iWatch"


- MacWorld:

Recep Tayyip Erdo?an

Turkiet är intresserat av Apples iPad


- MacWorld:

Därför missade Intel chansen med iPhone


- Macatwork:

iOS 6 är nu godkänt av USAs försvar


- MacWorld:

Fem bra appar för att hålla koll på noterna


- PC för Alla:

iOS och Android dominerar på spel



- MacWorld:

Macen döljer Harry Potter-trollformel


- MacWorld:

Apple tar bort Bang with Friends

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se