fredag 25 maj 2012

- MacWorld:

App store utsatt för hackarattack

Enligt flera rapporter verkar det som om användare på Apples App store och iTunes har fått sina konton hackade. Problemet upptäcktes först av bloggaren och utvecklaren Alex Brie när 40 av de 50 mest sålda applikationerna på App store kom från en och samma utvecklare.

På webbplatsen Macrumors har mängder med användare uppgett att de blivit debiterade upp till flera hundra dollar på det kreditkort de har länkat till sitt Applekonto på App store och iTunes.

De 40 applikationerna som nått toppsäljarlistan kommer alla från en och samma person, en vietnamesisk utvecklare vid namn Thuat Nguyen. Det är ännu osäkert om det handlar om en eller flera person som ligger bakom hacket.

Det troliga scenariot är att hackaren har använt hackade användarkonton för att köpa sina egna applikationer. Det förklarar varför så många applikationer från en och samma användare hamnat så högt på topplistorna.

Enligt nyhetssajten The Next Web så har det kommit in rapporter om att över 600 personer har fått sina konton hos Apple hackade. Eftersom problemet upptäcktes först under söndagen är det möjligt att den riktiga siffran är rejält mycket högre än så.

Har du konto ett konto på App store eller iTunes bör du kontrollera din köphistorik. Det gör du enklast genom att starta iTunes och välja Affär och sedan Visa mitt konto. I iTunes väljer du sedan Köphistorik.

De applikationer som köpts via hackade konton är nästan uteslutande e-böcker som handlar om Vietnam. Det kan dock även handla om andra applikationer.

Apple har meddelat att företaget just nu tittar närmare på problemet.


Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 7 kommentarer:

Illa - (Vimp) 2010-07-05 06:52

Illa - (tva) 2010-07-05 07:21

Illa - (DoktorMabuse) 2010-07-05 08:32

Istore - (djsekas) 2010-07-05 08:40

Illa - (Vimp) 2010-07-05 09:24

Illa - (fltman) 2010-07-05 09:57

Illa - (Christopher Anderton) 2010-07-05 14:03

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.


- MacWorld:

Maxa Mac Mini med två diskar

(10 kommentarer)


- MacWorld:

Skräddarsydd kokbok en utopi

(1 kommentar)


- MacWorld:

Betyg+

Dagens iPhone-app: Betyg+

(1 kommentar)


- MacWorld:

Office for iOS

"Office för iOS släpps i november"

(2 kommentarer)


- MacWorld:

Offlineläsning i Mountain Lion

(2 kommentarer)


- MacWorld:

Ive: "Mitt viktigaste jobb är nu"

(2 kommentarer)


- MacWorld:

Apple och Samsung ej överens

(5 kommentarer)


- MacWorld:

Här är nya Google Search för iOS

(5 kommentarer)


- MacWorld:

Kaspersky

Kaspersky till ny attack mot Apple

(18 kommentarer)

Vill du ha ett antivirusprogram på din iPryl?


- MacWorld:

Foto: Ken Shirriff

Så avancerad är Apples laddare

(199 kommentarer)


- CAP&Design:

Panic släpper Coda 2 och Diet Coda

(2 kommentarer)


- MacWorld:

Officetime

Tajma projekten med Officetime


- MacWorld:

Stöd för nya kameror i OS X


- MacWorld:

Apple påverkar hela industrin

(8 kommentarer)