måndag 13 februari 2012

- MacWorld:

Så tycker läsarna om nya iPhone 4

Apple visade under måndagen upp iPhone 4, en mobil som vi svenskar kommer kunna köpa först i slutet av nästa månad. De som fått testa prylen är minst sagt lyriska, men vad tycker egentligen ni läsare?



Enligt en omröstningMacWorld Forum säger sig över 90 procent vilja ha den nya mobilen ögonaböj. Det som tilltalar är framför allt designen, däremot tycker man inte att videosamtal är direkt upphetsande.

- Gryyyymt mycket snyggare och skönt att slippa plasten.

- Den ser mycket trevlig ut. Nu när den fått blixt så kanske man kan ta bilder med den också.

- Brukar normalt sett inte gilla designen på Apples produkter vid första presentationen, men den här vill jag ha. Nu!

- Hört talas om 3g? Videosamtal? Humor!

- Står och tvekar mellan iPhone 4 och HTC desire, får se i juli när den kommit ut så kan man jämföra, är de så billiga som det verkar är det ju redan avgjort till iPhones fördel men man vet ju hur de där priserna fungerar i verkligheten...




Bland IDG-läsarna är det som vanligt hård debatt för eller emot iPhone (och Apple). Ena lägret tycker att iPhone 4 bjuder på allt man kan önska sig, det andra lägret sågar jäms med fotknölarna.

- Ruskigt ful. Ser ut som en sardinburk med ett par knappar på.

- Sååå fet! Gillar det jag ser! SKARPT!!

- Jag tror att videosamtal kommer att fortsätta att floppa eftersom folk helt enkelt inte verkar vilja använda det.

- Ibland vill man prata i telefon när man sitter i bilen eller på toaletten. Ibland kanske man inte vill att den andre ska veta var man är. Min 14-åriga dotter vägrade att vara med på ett Skypesamtal igår för att hon inte fixat frisyren.

- Apple tar enkla saker, genomför dem förbannat bra.



- Jag hade hoppas på lite mera än detta. Med det menar jag "one more thing" med lite pondus, inte nån jävla videochatt. Har dom varit nedfrysta på Apple i 3 år eller?

- Känns riktigt bra! Telefonen är ett tekniskt underverk.

- Lite patetiskt å hårdsälja videosamtal 2010... som dessutom bara funkar när man kör WLAN.

- Grym. Rejält nice!! Välbyggd!!

Vid sidan av designen och videosamtal diskuteras alltifrån prislapp till eventuella strålningsrisker:

- Jag gillar telefonen skarpt, men efter att ha hört att man i princip håller i en strålande antenn så skippar jag denna telefon, helt klar
t, finns ingen pryl i världen som får mig att tumma på min egen hälsa.



Vad gäller skärmen finns det kritiker som menar att det inte finns någon vits med så hög upplösning:

- Poängen är, på normalt arbetsavstånd kan inte en person med normal syn se skillnad på runt 250ppi och 320ppi eller vad de nu var.

För er som inte hunnit spana in iPhone 4 kommer här två filmer som lagts upp på Apples webbplats. Först hör vi chefsdesignern Jonathan Ive beskriva vad som gör iPhone 4 så speciell:



Avslutningsvis har vi en reklamfilm för Facetime, Apples nya lösning för mobila videosamtal:



2010-06-08 16:00

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 55 kommentarer:

Det är inte lätt att vara syniker och gilla Appl - (Funkyjansson) 2010-06-08 18:45

Inte heller lätt att stava till cyniker - (Aaaarghh) 2010-06-08 18:58

man blir ju rädd - (panicmango) 2010-06-08 19:25

Det är inte lätt att vara syniker och gilla Appl - (Tjoflojt) 2010-06-08 19:25

man blir ju rädd - (John Stalberg) 2010-06-08 20:17

man blir ju rädd - (juhanniz) 2010-06-08 20:32

man blir ju rädd - (Oskar Duveborn) 2010-06-08 20:43

Det är inte lätt att vara syniker och gilla Appl - (Blindbock) 2010-06-08 21:20

Mer minne tack! - (valmont74) 2010-06-09 00:12

Fortfarande ingen FM-radiomottagare!!! ! - (HarryLime) 2010-06-09 01:21

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

- MacWorld:

iPad & Apple TV

Sinande lager av iPad och Apple TV

(11 kommentarer)


- MacWorld:

Macbook Air

Ny budgetmodell av Macbook Air

(2 kommentarer)

- MacWorld:

Patentkrig

"Motorola vill ha dubbelt betalt"

(6 kommentarer)


- MacWorld:

iTunes

Håll koll på ditt iTunes-konto


- MacWorld:

Foxconn

Protester mot Apples agerande i Kina

(17 kommentarer)

- MacWorld:

FBI-dokument om Steve Jobs släppta

(21 kommentarer)




- MacWorld:

"iPad 3 har en fantastisk bildskärm"

(57 kommentarer)


- MacWorld:

Hitta rätt flygstol med Jets


- MacWorld:

Apple

Microsoft + Google = Apple

(14 kommentarer)


- MacWorld:

iPad

All things D: "iPad 3 släpps i mars"

(65 kommentarer)


- MacWorld:

Macbook

Vita Macbook skrotas för gott

(10 kommentarer)


Foruminlägg