måndag 13 februari 2012

- MacWorld:

iPhonesurfare ställer tuffa krav på sajterna

Den typiska besökaren av de mobilsajter som varit med i undersökningen (bland annat UNT, IDG och DN) är 26-40 år och man.

Kvinnorna lyser med sin frånvaro i undersökningen som passande nog också heter ”Men var är brudarna?”.

Bara nio procent av besökarna på mobilsajterna i undersökningen var kvinnor. Dessa siffror påminner om de som kunde mätas när internet började slå igenom då män var klart överrepresenterade bland användarna. Kanske hade resultatet sett en smula annorlunda ut om en mobilsajt med mer kvinnlig betoning hade funnits med i undersökningen.

iPhoneanvändarna utgjorde 32 procent av besökarna enligt undersökningen. Gartners senaste statistik är från tredje kvartalet förra året men då låg Apples marknadsandel på 4,5 procent i Västeuropa, siffror som borde stämma hyfsat överens med Sverige.

iPhonesurfarna har också störst krav på hur mobilsajten ska fungera, vilket kan förklaras med att det idag är få mobilsajter är helt anpassade för visning på iPhone.

Pierre Du Rietz, chefsanalytiker på Web Service Award säger själv att han tror att en anpassning för fler iPhone kan vara aktuell.

– Att tumma sig fram på sidor, som med en iPhone, tror jag kommer bli vanligare i framtiden, säger han.

Majoriteten av besökarna i undersökningen besöker mobilsajten ofta, 74 procent av de tillfrågade besöker sajten dagligen. I undersökningen konstateras också att besökare av en mobil sajt tvärtom vad många trott inte vill ha mer avskalad information jämfört med den vanliga sajten. Flera av de som varit med och svarat på undersökningen lyfter istället fram en önskan att den mobila sajten ska vara mer lik orginalsidan med tillhörande videoklipp och bilder.

En intressant aspekt som kom fram är hur viktig designen är vid användande av mobilsajter.

– Till skillnad mot vanligt internetanvändande då saker som navigation är vikigast så är det istället vikten av snygg design som lyfts fram i undersökningen, säger Du Rietz.

Ladda ner undersökningen som pdf från Newsdesk


2010-01-19 14:08

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 9 kommentarer:

källhänvisning - (Linusb) 2010-01-19 14:37

Mobilsite? - (Jalla Jalla) 2010-01-19 15:35

u-sökning! - (defekt) 2010-01-19 15:43

källhänvisning - (Olpa) 2010-01-19 15:49

källhänvisning - (Linusb) 2010-01-19 15:51

källhänvisning - (Olpa) 2010-01-19 15:53

X-trafik - (Nisse Wångstedt - @nissewangstedt - nisse.wangstedt.net - macbloggen.se) 2010-01-19 16:27

Mobilsite? - (DanielR) 2010-01-20 07:31

flash eller? - (Rågen) 2010-01-21 08:34

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

- MacWorld:

"Sony utnyttjar Whitney Houstons död"

(10 kommentarer)

- MacWorld:

Foxconn

Apple öppnar upp för inspektioner

(13 kommentarer)


- MacWorld:

MacWorld söker frilansskribenter

- MacWorld:

SmartData

Krav på säljstopp för Apple-produkter

(24 kommentarer)


- MacWorld:

VLC 2.0.

VLC 2.0 erbjuder massor av godis

(18 kommentarer)


- MacWorld:

iPad

Kinesiska myndigheter beslagtar iPadar

(2 kommentarer)

- MacWorld:

Apple begär säljstopp av Galaxy Nexus

(163 kommentarer)




- MacWorld:

iPad & Apple TV

Sinande lager av iPad och Apple TV

(17 kommentarer)


- MacWorld:

Macbook Air

Ny budgetmodell av Macbook Air

(5 kommentarer)


- MacWorld:

Patentkrig

"Motorola vill ha dubbelt betalt"

(6 kommentarer)


- MacWorld:

iTunes

Håll koll på ditt iTunes-konto


- MacWorld:

Foxconn

Protester mot Apples agerande i Kina

(18 kommentarer)


MacWorld söker frilansskribenter

Foruminlägg