tisdag 14 februari 2012

- MacWorld:

4 sätt att använda iPhone som hårddisk

En av de vanligaste missuppfattningarna om iPhone är att den inte går att koppla till datorn och använda som en extern hårddisk, något som de flesta Sony Ericsson- och Nokiamobiler klarar av i dag. Jodå, det går alldeles utmärkt – och dessutom kan du till och med dela filer över ditt trådlösa nätverk vilket inte många andra telefoner klarar.  Här är de bästa lösningarna som löser problemet.

Det finns ett par olika tillvägagångssätt för att utnyttja din iPhone som en extern hårddisk.
Antingen installerar du ett program på telefonen eller så installerar du på din Mac. Du kan även välja att göra det över ditt trådlösa nätverk eller med din usb-kabel.
Vi börjar med de varianter där du installerar ett program på din iPhone och fortsätter sedan med de program du installerar på Macen. Häng med i vår guide!

Jailbreakad iPhone?

Det finns i dagsläget ingen helt gratis applikation för filöverföring i App Store, men har du Jailbreakat din iPhone finns programmet ”Netatalk” i Cydia som är de jailbreakade telefonernas motsvarighet till App Store (Läs mer om Jailbreakning på macworld.se/jailbreak ). Netatalk använder sig av Apple Talk-protokollet och kräver att du har lösenordet för att få åtkomst till din iPhone – för nya iPhone 3G är standardlösenordet ”alpine”. En utförlig instruktion finns tillgänglig direkt i Cydia. Läs om hur du jailbreakar och får tillgång till Cydia på macworld.se/jailbreak


Alternativ 1: Air Sharing för iPhone
Fakta: 49 kr App Store

AirSharing använder sig av Bonjour och WebDav för att dela filer, och funkar lika bra oavsett om du använder OS X, Windows eller Linux.


1. Starta Air Sharing på din iPhone och och gå till inställningar (kugghjulsikonen).  Kontrollera så att ”Enable Sharing” är aktiverat.



2. På din Mac öppnar du sedan Finder och klickar cmd + K för att få upp en dialogruta för att ansluta till en server.



3. På din iPhone klickar du nu på Airportikonen i Air Sharing för att se vilken adress du ska ansluta till. Fyll i den i Finderdialogen.


4. Har du ställt in att det krävs användarnamn och lösenord i Air Sharing får du nu en inloggningsruta. Fyll i och klicka på ok.


5. Nu är din iPhone ansluten till din Mac över det trådlösa nätverket och finns under ”Delat” i Finders vänsterkolumn.


Här hittar du samtliga delar av artikeln:


2009-01-27 10:23

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 8 kommentarer:

Har man en Mac... - (OB) 2009-01-27 11:05

Discover gratis app - (Lolle81) 2009-01-27 11:27

Fler - (Mikael F) 2009-01-27 14:34

Men om man inte har en iPhone då... - (Pappskalle) 2009-01-27 14:35

Tack för tipsen (inte MacWorld) - (ppson) 2009-01-27 14:36

Varför bara Wifi? - (miggen) 2009-01-27 20:36

Varför bara Wifi? - (sugardad) 2009-01-29 23:35

Tack! - (miggen) 2009-01-30 10:55

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

- MacWorld:

Tintin

Ännu en spelrea på App Store

- MacWorld:

iCade 8-Bitty

Ny handkontroll med retrodesign

(3 kommentarer)


- MacWorld:

Apple trappar upp patentkriget

(9 kommentarer)

- MacWorld:

Apples aktie når ny milstolpe

(20 kommentarer)


- MacWorld:

"iPad 3 lanseras den 7 mars"

(3 kommentarer)


- MacWorld:

Apple dominerade julhandeln

- MacWorld:

"Sony utnyttjar Whitney Houstons död"

(20 kommentarer)


- MacWorld:

Foxconn

Apple öppnar upp för inspektioner

(20 kommentarer)



- MacWorld:

MacWorld söker frilansskribenter


- MacWorld:

SmartData

Krav på säljstopp för Apple-produkter

(31 kommentarer)


- MacWorld:

VLC 2.0.

VLC 2.0 erbjuder massor av godis

(35 kommentarer)


- MacWorld:

iPad

Kinesiska myndigheter beslagtar iPadar

(2 kommentarer)


- MacWorld:

Apple begär säljstopp av Galaxy Nexus

(238 kommentarer)


MacWorld söker frilansskribenter

Foruminlägg