- MacWorld:

Så mycket tjänar Apple på App Store

Apple tros ha tjänat någonstans mellan 380 och 760 miljoner svenska kronor på App Store hittills.
Apple tros ha tjänat någonstans mellan 380 och 760 miljoner svenska kronor på App Store hittills.
I går kunde vi rapportera om att det har laddats ner 300 miljoner program från App Store sedan lanseringen den 11 juli. Frågan är vad det egentligen innebär rent ekonomiskt för Apple och de tusentals programutvecklarna. Det har Silicon Alley Insider försökt räkna ut genom en lång rad antaganden och uppskattningar.

Apple har vid flera tillfällen bekräftat att de flesta program som laddas ner är gratisprogram. En kvalificerad gissning är att högst en tredjedel är betalprogram. Därmed reduceras antalet program företaget tjänar pengar på till 100 miljoner.

Nyligen publicerades det en lista över de tio mest nerladdade betalprogrammen under dessa fem månader. Det genomsnittliga priset för dessa program låg på drygt tre dollar.

Därför kan man anta att intäkterna från försäljningen hamnar på 300 miljoner dollar, varav Apple lägger beslag på 30 procent. Det gör att Apple tjänat uppskattningsvis 90 miljoner dollar (motsvarande 760 miljoner svenska kronor) hittills på App Store.

Silicon Alley Insider flaggar dock för att den summan kanske ligger lite i överkant. I augusti avslöjade nämligen Steve Jobs för Wall Street Journal att omsättningen från de första 60 miljoner nerladdade programmen blev 30 miljoner dollar. Multiplicerar vi med fem hamnar vi på 150 miljoner dollar i omsättning. Tar vi sedan 30 procent av den summan hamnar vi på 45 miljoner dollar (motsvarande 380 miljoner svenska kronor) i Apples ficka, alltså bara hälften av ovannämnda summa.

Slutsatsen är alltså att Apple har tjänat någonstans mellan 45 och 90 miljoner dollar på App Store hittills. Något som innebär att de tusentals utvecklarna får dela på någonstans mellan 105 och 210 miljoner dollar.

MacWorld har även haft kontakt med Mathias Albertson, styrelseordförande på Caleigo AB, som vill påpeka att fördelningen av nedladdningar knappast är jämn.

- Ett fåtal appar har mycket stor volym, främst dem som professionella spelföretag står bakom, medan det stora flertalet har betydligt lägre volym och omsättning. För att kunna dra slutsatser om möjligheterna att försörja sig på detta område måste man ha kunskap om omsättning och fördelningen av denna, säger Mathias Albertson.

I vilket fall som helst kan vi nog dra slutsatsen att såväl Apple som de flesta utvecklare är nöjda med utvecklingen så här långt.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Första titten: 14 nyheter i OS X Mavericks


- MacWorld:

Parallels Desktop 8

Stöd för OS X 10.9 i Parallels Desktop


- MacWorld:

Apple TV

Apple TV utrustas med fler appar


- MacWorld:

Apple Configurator

Apple Configurator får nya funktioner


- MacWorld:

Ett privat moln för filmsamlingen


- MacWorld:

Voice Memos

"Apple har inte skrotat Röstmemon"



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Vill du nå ut med en av dina produkter eller tjänster?

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Så lagar du din Iphone själv

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud


- MacWorld:

Smarta appar hanterar filerna på nätet


- MacWorld:

Java

Nya säkerhetsfixar för Java i OS X


- MacWorld:

iOS 7

Mängder av dolda inställningar i iOS 7



- MacWorld:

Xcom: Enemy Unknown

Xcom: Enemy Unknown släpps för iOS


- MacWorld:

8 saker du inte visste om Spotify


- MacWorld:

Smartare miniräknare för mattesugna


- MacWorld:

Adobe uppdaterar Creative Cloud


- MacWorld:

Så hanteras extra skärmar i Mavericks

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se