måndag 13 februari 2012

En besvikelse för siffernissar - MacWorld:

Excel - en besvikelse


Jag har en dålig nyhet som handlar om Excel. Om du blir bestört när du har läst den så gör du nog bäst i att växla över till Excel 2007 för PC. Om du däremot inte bryr dig det minsta, så är iWork Numbers valet för dig. Frågan är bara: Vem ska då köra Excel 2008?

Den dystra nyheten möter dig när du felsöker i Hjälp om Excel och klickar på: »Mina Visual Basic-makron fungerar inte«. Du får då följande svar: »Office 2008 för Mac kan inte köra Visual Basic-makron eller läsa in tillägg som innehåller Visual Basic-makron.«
(Paus för ödesmättad musik …)

Många är förbannade
I och för sig är detta något som Microsoft gick ut med redan förra våren, men man behöver inte surfa länge bland bloggar och användargrupper för att bli varse att Microsoft har lyckats göra många av sina Mac OS-kunder tvärilskna. De röster som föreslår AppleScript och Automator som ersättning för VB-makron väcker bara ännu mer irritation; för många är just poängen att de hittills har kunnat jobba med samma filer på både Mac och pc.


Jaha, vad finns det nu att skriva efter en sådan början? Kanske att Excel trots bristen på VB-stöd förblir branschstandard och ett extremt kraftfullt kalkylprogram. Den nya versionen – som är Universal Binary – kan hantera upp till en miljon rader och 16000 kolumner … om du nu skulle vilja skapa ett sådant hiskligt kalkylblad.

Dålig prestanda
Rapporter om dåliga prestanda har kommit in, men den diskussionen är egentligen rätt ointressant före de första buggfixarna. Jag måste dock hålla med om att programmet i nuvarande tappning känns en smula segt, till exempel när man hanterar diagram. Och lite krascher får man räkna med när det gäller stora program i 1.0-version, eftersom gränsen mellan early adopters och betatestare numera är flytande.

Snyggare tabeller
Det kanske helt enkelt är så att Microsoft har bestämt sig för att avancerad användning av Excel inte är särskilt intressant för en majoritet av Mac OS-kunderna.
Istället har man inlett en flirt med de användare som skriver listor, gör några enkla beräkningar och sedan vill presentera resultatet i snygga tabeller och diagram – kort sagt iWork Numbers-köparna. Övriga nyheter i Excel tyder på det:

Snyggare design. Diagram har fått ett nytt, modernt utseende – helt i enlighet med uppsnofsningen av Powerpoint och Word. Och det går att lägga till SmartArt.

Huvudboksblad (Ledger Sheets). En lättillgänglig funktion som – om jag förstått saken rätt – bara är vanliga listor för att hålla reda på till exempel tidsåtgång, fakturabelopp och telefonnummer. Jag har svårt att se poängen.

Formelverktyg. Med bland annat en sökfunktion får du hjälp att skapa formler steg för steg. Lite smidigare än förut, men knappast något som motiverar en uppgradering.

Numbers är bättre
Inte för att det kommer att hålla mig sömnlös om nätterna, men jag tror att beslutet att skippa Visual Basic-stödet kommer att skapa ett utdraget missnöje hos en liten grupp högljudda power users. Så småningom kommer de förmodligen att gå över till att köra Excel i Windows-miljö istället – eftersom det är deras enda alternativ.

Frågan om detta innebär en risk eller en möjlighet när det gäller utvecklingen av MS Office för Mac OS behöver vi inte spilla tid på här. Jag säger så här istället: söker man användarvänlighet och elegans är faktiskt Numbers ett bättre val än Excel!



Funktion: Professionellt kalkylprogram.
Systemkrav: G4 500 MHz; Mac OS X 10.4.9; 512 MB RAM; 1,5 GB diskutrymme (kraven gäller hela Office-sviten).

Fördelar:
Kraftfullt
Funktionsrikt
Branschledande.

Nackdelar:
Plottrigt och komplext
 Saknar stöd för Visual Basic.

Betyg:



  • I nästa del testar vi Powerpoint


2008-02-27 13:12

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 8 kommentarer:

Genomtänkt - (GetWet) 2008-02-26 14:04

Ställde mig samma fråga! - (spda242) 2008-02-26 14:07

Konspirationsteori - (Stellan T. Brååk) 2008-02-26 15:40

IE-syndromet - (falafeln) 2008-02-26 16:28

Genomtänkt - (falafeln) 2008-02-26 21:04

Ikoner? - (Per Pettersson) 2008-02-27 17:24

Ställde mig samma fråga! - (Woogie) 2008-02-27 19:18

Ställde mig samma fråga! - (sbf) 2008-02-28 13:16

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

- MacWorld:

"Sony utnyttjar Whitney Houstons död"

(12 kommentarer)

- MacWorld:

Foxconn

Apple öppnar upp för inspektioner

(15 kommentarer)


- MacWorld:

MacWorld söker frilansskribenter

- MacWorld:

SmartData

Krav på säljstopp för Apple-produkter

(26 kommentarer)


- MacWorld:

VLC 2.0.

VLC 2.0 erbjuder massor av godis

(20 kommentarer)


- MacWorld:

iPad

Kinesiska myndigheter beslagtar iPadar

(2 kommentarer)

- MacWorld:

Apple begär säljstopp av Galaxy Nexus

(180 kommentarer)




- MacWorld:

iPad & Apple TV

Sinande lager av iPad och Apple TV

(17 kommentarer)


- MacWorld:

Macbook Air

Ny budgetmodell av Macbook Air

(5 kommentarer)


- MacWorld:

Patentkrig

"Motorola vill ha dubbelt betalt"

(6 kommentarer)


- MacWorld:

iTunes

Håll koll på ditt iTunes-konto


- MacWorld:

Foxconn

Protester mot Apples agerande i Kina

(18 kommentarer)


MacWorld söker frilansskribenter

Foruminlägg